Frank Shkreli: Rëndësia e diplomacisë publike - Shqipëria dhe Kosova

Fund javën që kaloi në Prishtinë u mbajt një conference, me qëllim të përmirsimit të imazhit të shtetit të Kosovës duke përdorur si mjet diplomacinë publike, në të cilën morën ...

Frank Shkreli: Përpjekje patetike për të denigruar At Gjergj Fishtën

Me rastin 140-vjetorit të lindjes së At Gjergj Fishtës dhe në 103-vjetorin e Kongresit Manastirit të Alfabetit të gjuhës shqipe, në Shqipëri siç duket, ka filluar një fushatë anti-fishtjane...

Frank Shkreli: Çështja Çame

Organizata Shqiptaro-Amerikane ÇAMËRIA do të mbajë këtë fund jave, në bashkpunim me Departmentin e të Drejtave të Njeriut të Universitetit Kean (Kinë) të shtetit Nju Xhersi...

Frank Shkreli: Lamtumirë Irak

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama njoftoi të Premtën se forcat amerikane do të tërhiqen nga Iraku brenda këtij viti, duke thënë se ‘’forcat tona ushtarake...

Frank Shkreli: Greqia në prag të një katastrofe

Greqia nuk do të marrë më ndihma nga Evropa, si pjesë e paketës për shpëtimin ekonomik të vendit, për derisa Athina nuk zbaton marrëveshtjet e arritura me vendet e eurozonës...

Frank Shkreli: At Gjergj Fishta dhe të drejtat e shqiptarëve

Ndërkohë që kombi shqiptar po përgatitet të festoj 100-vjetorin e pavaresisë së Shqipërisë vitin e ardhëshëm, këtë javë u festua 140-vjetori i lindjes së njërit prej apostujve më të...

Frank Shkreli: Vatra Panshqiptare mbushë 100 vjetë

Vatra Pan-shqiptare, e cila ç'prej fillimit të shekullit të kaluar ka qenë në krye të vemprimtarive për mbrojtjen e Shqipërisë dhe të shqiptarëve, si dhe për lartësimin...

Frank Shkreli: Në kujtim të Dom Simon Filipaj

Disa ditë më parë, më ra në dorë me mirësinë e Dedë Filipaj, vëllait të Dom Simon Filipaj – ‘’Shën Jeronimit të ditëve tona’’ -- libëri ‘’BIBLA SHQIP DHE FILIPAJ’’, që...

Frank Shkreli: Konferenca Forumi 2000 në Pragë - Merr Pjesë Presidentja Jahjaga

Fondacioni Forumi 2000 është themeluar në vitin 1997, një nismë këjo e përbashkët e ish-Presidentit dhe ish-disidentit anti-komunist çek Vaclav Havel, filantropistit...

Ëngjëll Musai: Intervistë me Frank Shkrelin

20-Vjetori i rihapjes së ambasadës amerikane në Tiranë është me të vërtetë një rast historik për të shprehur krenarinë dhe kënaqësinë për miqësinë që ekziston sot midis Shteteve...

Frank Shkreli: 20 vjet miqësi

Të Djelën më 2 Tetor, ambasada amerikane në Tiranë fillon një numër aktivitetesh për të festuar 20-vjetorin e rivendosjes së miqësisë midis popullit amerikan dhe popullit ...

Frank Shkreli: Demokraci ala rusçe

Kryeministri rus Vladimir Putin njoftoi të Shtunën në kuvendin e partisë së tij, ‘’Rusia e Bashkuar’’ – që ish-udhëheqësi sovjetik Gorbaçov pat thëne se i kujton ‘’vitet më të...

Frank Shkreli: Evropa zbret në Tiranë

Dje u hap në Tiranë Asambleja Plenare e Këshillit të Konferencave të Ipeshkvijve të Evropës që do të zhvillojë punimet në kryeqytetin shqiptar derë më 2 tetor, 2011. Ky takim...

Frank Shkreli: Dita Ndërkombëtare e Demokracisë

Asambleja e Përgjithëshme e Kombeve të Bashkuara në vitin 2007 ka shpallur se data 15 Shtator duhet të festohet çdo vit nga e gjithë bota, si Dita Ndërkombëtare...

Frank Shkreli: Ndërroi Jetë ish-Senatori Çarls Përsi - Përkrahës i të Drejtave të Shqiptarëve

Ish- Senatori amerikan Çarls Përsi (Charles Percy) u varros dje pasi ndërroi jetë në moshën 91 vjeçare fundin e javës që kaloi në Uashington. Senatori Përsi, i cili shërbeu...

Frank Shkreli: Dy burra ndër burrat të dheut - Këshilli Kombëtar Shqiptaro-Amerikan (KKSHA) nderon Toni Bler dhe Riçard Holbruk

Si çdo vit edhe sivjet, Këshilli Kombëtar Shqiptaro-Amerikan (KKSHA) organizon, me rastin e 15-vjetorit të themelimit të tij, darkën madhështore të përvjetëshme me 23 ...

Frank Shkreli: Dita e zezë e 11 Shtatorit

Amerika dhe pothuaj e gjithë bota kujton këtë të dielë 10-vjetorin e sulmeve terroriste të 11 Shtatorit të vitit 2001, në Nju Jork, në Uashington dhe në Pensilvani. Mëngjesin e ...

Frank Shkreli: Ballafaqimi me mohuesit e (krimeve të) historisë

Deklarata e Ministrit të Arsimit të Turqisë, Zotit Omer Dincer, gjatë vizitës së tij të fundit në Kosovë se librat e historisë së Kosovës duhet të spastrohen nga paragrafet që sipas ...

Frank Shkreli: Monumenti i një ëndërre

Në fillim të kësaj jave në Uashington u hap për publikun memoriali kushtuar udhëheqsit të të drejtave civile në Amerikë, Martin Luther King-ut. Hapja për publikun...

Frank Shkreli: Berlini shënoi 50-vjetorin e ''Murit''

Ky muaj shënon 50-vjetorin e ndërtimit të Murit të Berlinit, që ndau më dyshë Berlinin dhe i cili shikohej si një simbol përcaktues i Luftës së Ftohët midis perëndimit...

Frank Shkreli: Kina dhe shqiptarët

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës Popullore të Kinës, Zang Jiechi javën e parë të këtij muaji u gjënd për një vizitë dy ditëshe në Shqipëri ku zhvilloi takime me ...

Frank Shkreli: Ndërroi jetë Hysen Biberaj

Të Premten që kaloi u varros në lagjën Ferfeks të shtetit Virxhinia, jo larg Uashingtonit, Hysen Biberaj. Ai u përcoll nga qindra bashkatdhetarë dhe miqë amerikanë...

Frank Shkreli: Shkodra nderon Profesor Sami Repishtin

Njoftohet se Këshilli Bashkiak i qytetit të Shkodrës vendosi kohët e fundit që një rrugë e këtij qyteti historik të kombit shqiptar të mbajë emërin e birit të saj në mërgim, Profesor...

Frank Shkreli: Deficiti i demokracisë

Ndërkohë që kriza financiare dhe deficitet buxhetore kanë marrë përmasa botërore, qeveritë e ndryshme anë e mbanë botës po përpiqen të stimulojnë ekonomitë e tyre duke...

Frank Shkreli: Sokol Sokoli, Tom Ndoja dhe viktimat e komunizmit në Shqipëri

Këte javë, Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Zoti Bamir Topi nderoi duke dekoruar (pas vdekjes)Sokol Sokolin dhe Tomë Ndojën me "Medaljen e Artë të Shqiponjës", të...

Frank Shkreli: Politika rumune si ''alter ego'' e politikës anti-shqiptare serbe

Ministria e Jashtëme e Rumanisë kritikoi ashpër Ministrinë e Jashtme të Shqipërisë, pasi Tirana zyrtare, duke reaguar ndaj disa komenteve anti-shqiptare në internet...

Frank Shkreli: Faik Konica - Përfaqësuesi Moral i Shqipërisë në Uashington

Kohët e fundit më ra në dorë libri Faik Konica – Jeta në Uashington, i autorit Ilir Ikonomi, botuar nga shtëpia botuese Onufri, një libër ky që përshkruan vitet e shumta...

Frank Shkreli: Evropa Feston 100-Vjetorin e Lindjes së ish-Presidentit Amerikan Ronald Reagan

Anë e mbanë Evropës këte javë (me rastin e 4 Korrikut, Ditës së Pavarësisë Amerikane) po kujtohet 100-vjetori i lindjes së ish-presidentit amerikan, Ronald Reagan...

Frank Shkreli: Deklaratë e Shtëpisë së Bardhë në lidhje me sigurinë në Ballkanin Përëndimor

Dje, Shtetet e Bashkuara, me anë të një deklarate, ose urdhër ekzekutiv, të nënshkruar nga Presidenti Barak Obama, vendosën të shtyjnë edhe për një vit vendimin...

Frank Shkreli: Në Ditën Ndërkombëtare të Refugjatëve kujtojmë mbrojtësin dhe përkrahësin e refugjatëve shqiptarë - Dom Prenk Ndrevashaj

20 Qershori është data që Kombet e Bashkuara festojnë Ditën Ndërkombëtare të Refugjatëve dhe në të njëjten kohë, këte vit, kjo datë shënon edhe fillimin e celebrimeve të...

Frank Shkreli: Shqiptarët e New York-ut demonstrojnë para U.N.O. (1973)

Me daten 28 mars, 1973 gazetat e perditeshme te New York-ut, "The New York Times - The Daily News – New York Post - prune lajmin e idhte te marrun nga agjensija e lajmevet...

Frank Shkreli: 12- vjetori i çlirimit të Kosovës

Këte javë, Kosova shënoi 12-Vjetorin e clirimit me hyrjen e trupave të NATO-s në territorin e saj me 12 Qershor 1999, duke i dhënë kështu fund luftës dhe sulmeve të aleancës...

Frank Shkreli: Sekretari Amerikan i Mbrojtjes jep alarmin për të ardhmen e NATO-s

Sekretari Amerikan i Mbrojtjes, Zoti Robert Gejts, ne fjalimin e tij te fundit mbi politiken mbrojtese si Sekretar i Mbrojtjes, pasi del ne pension ne fund te ketij muaji ...

Frank Shkreli: “Nëntë Ditë që Ndryshuan Botën”

“Nëntë Ditë që Ndryshuan Botën”,një film dokumentar i venë në skenë nga Njut Gingric, kandidat për president i Partisë Republikane për zgjedhjet e vitit të ardhëshëm dhe...

Frank Shkreli: Presidenti Obama sjellë sytë nga Evropa Qendrore dhe Lindore

Në Korrik të vitit 2009, një grup pro-amerikan intelektualësh dhe ish-politikanësh nga disa vende të ish-bllokut sovjetik i patën dërguar administratës së Presidentit Obama...

Frank Shkreli: Arrestimi i ''Kasapit te Bosnjes''

Presidenti i Serbise, Boris Tadiq vertetoi arrestimin e kriminelit te luftes Ratko Mladiq duke thene: “Ne emer te Republikes se Serbise, njoftoi se Ratko Mladiq eshte arrestuar.”...

Frank Shkreli: Thirrje udhëheqësve shqiptarë që të ruajnë qetësinë

Pardje, Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Cështjet Evropiane dhe të Euroazisë, Zoti Filip Gordon shpalosi para antarëve të Nën-Komisionit për Evropën të Senatit Amerikan...

Frank Shkreli: Një ditë e mrekullueshme kushtuar Nënë Terezes

Per disa vjete tani, nje grup biznismenesh shqiptaro-amerikane te kryesuar nga Anton Raja, organizojne nje turne golfi ne qytetin Monroe qe gjendet nja nje ore ne veri te qytetit te...

Frank Shkreli: Ad Multos Annos, Gazeta Illyria

Në fund të kësaj javë, gazeta e njohur shqiptaro-amerikane, Illyria që botohet në Neë York, feston 20-Vjetorin e themelimit të saj, me një darkë madhështore, ku janë të ftuar personalitete...

Frank Shkreli: Vdekja e një terroristi dhe të drejtat tona si qytetarë të botës

Gjatë një operacioni të fsheftë të forcave ushtarake amerikane në fillim të këtij muaji, u vra Osama bin Laden, i kërkuari numer një në botë dhe komplotisti i shumë akteve terroriste...
Kryesore