Radovani: Prof. Dr. Zef Mirdita, historiani ma i madh

Me daten 4 Prill 2016, Zoti thirri pranë vetes edhe Prof. Dr. Zef MIRDITEN...Historianin ma të madh të Popullit Shqiptar në gjysen e dytë të Shek. XX...Historia e vertetë shkencore mbylli një nder fletët ma të lavdishme të saj, me vdekjen e Këtij vigani të së vertetes së shkrueme per njëzet ...

Fritz Radovani: Vrasjet dhe zhdukjet pa gjyq

Kallxon nji zojë e cila, aso kohe bante punën si përkthyese në shërbim përsonal të sekretarit të Partisë Enver Hoxhës, në marrëdhanje diplomatike me ambasadën e Jugosllavisë në Tiranë, si nji ditë me nji bashkëfjalim ndërmjet ambasadorit titist e Enverit, ky...

Fritz Radovani: Ata vuajtën si Krishti

Don Mark XHANI (1909 – 1945) I kerkohet me u shpifë per Imz. Frano Gjinin, po Ky nuk pranoi... E mbysin në tortura e trupin ua hjedhin qejve të Mirditës. Ishte 36 vjeç.■2.At Papa PANDI (1910 – 1945) E marrin forcat e Ndjekjes në Korçë...

Fritz Radovani: Krishti u ngjall!

“Jam i pafajshëm, po vdes në krye të detyrës s’eme.Rroftë Krishti Mbret, Rroftë Papa, Rrofshin Katolikët, Rroftë Shqipnija!U bëj hallallë gjyqit dhe ato që do të shtijnë mbi trupat tonë të pafajshëm!”...

Fritz Radovani: Vatikani dhe ''Shqipnia''

Gjergj Kastrioti – Skenderbeu – i la Popullit Shqiptar: Shtetin e Lirë Shqiptar, Flamurin, Unitetin e Gjuhës, Trojeve dhe të Fesë, si dhe Identitetin Europjan Perëndimor.Per këta sot flasin: Flamuri ynë me Shqipen dykrenare, Perkrenaria ...

Fritz Radovani: 11 mars 1948

Kallxon nji zojë e cila, aso kohe bante punën si përkthyese në shërbim përsonal të sekretarit të Partisë Enver Hoxhës, në marrëdhanje diplomatike me ambasadën e Jugosllavisë në Tiranë, si nji ditë me nji bashkëfjalim ndërmjet ambasadorit titist e Enverit...

Fritz Radovani: Organizata e parë demokratike

Kallxon nji zojë e cila, aso kohe bante punën si përkthyese në shërbim përsonal të sekretarit të Partisë Enver Hoxhës, në marrëdhanje diplomatike me ambasadën e Jugosllavisë në Tiranë, si nji ditë me nji bashkëfjalim ndërmjet ambasadorit titist e Enverit...

Fritz Radovani: 25 vjet B.S.P.SH.

Ramja e Murit të Berlinit me 9 Nandor 1989, vrasja e Çausheskut me 25 Dhjetor 1989,Demostrata e Parë e heshtun me 14 Janar 1990 në Shkoder, per heqjen e bustit të Stalinit, Mesha e Parë në Rrëmaji me 11 Nandor 1990 nga Don Simon Jubani...

Radovani: 70 vjetori i pushkatimit të At Anton Harapit

Kallxon nji zojë e cila, aso kohe bante punën si përkthyese në shërbim përsonal të sekretarit të Partisë Enver Hoxhës, në marrëdhanje diplomatike me ambasadën e Jugosllavisë në Tiranë, si nji ditë me nji bashkëfjalim ndërmjet ambasadorit titist e Enverit...

Fritz Radovani: Shqipnia kishte kulm dhe themel

Kallxon nji zojë e cila, aso kohe bante punën si përkthyese në shërbim përsonal të sekretarit të Partisë Enver Hoxhës, në marrëdhanje diplomatike me ambasadën e Jugosllavisë në Tiranë, si nji ditë me nji bashkëfjalim ndërmjet ambasadorit titist e Enverit, ky ...

Fritz Radovani: Kush e tradhëtoi Vasil Shanton?

Në shtator të vitit 1961 u emnova mësues në shkollen “Liria” të qytetit të Shkodres. Shkolla fillore ku do të fllojshe punën si mësues, ishte brinjë një  kodres, prej ku shihej krejt Pazari i vjetër i Shkodres, po thuej i rrënuem fare...

Fritz Radovani: Urim prej ''gropave pa emen''!

Përveç Nanës sime të vishun me të zeza,  si fëmijë kujtoj atë vit edhe dy Nana po me të njajtin emen të vishuna me të zeza,  Katrinë Prelen, Nanen e Kolë Prelës së Dukagjinit,  dhe Katrinë Tomen, Nanen e Vllazenve Pal e Mark Thani të pushkatuem ndersa, Dedë Thani ...

Fritz Radovani: ''Çlirimi'' - turtura e burgje

Ministria e Punëve të Mbrendshme me Seksionet e Mbrojtjes së Popullit, në çdo skutë të Shkodres, me urdhën nga jugosllavët dhe të drejtueme gjithënjë po prej tyne dhe veglave qorre e tradhëtare të kryesueme nga Enver Hoxha, Koçi Xoxe, Mehmet Shehu...

Fritz Radovani: Ku e ke varrin, o Gjergj Kastrioti?!

A e dini se edhe Gjergj KASTRIOTI – Skenderbeu... ka “Dosje” ?!Kandidati i KQ të PPSh, dhe sekretar i PPSh në hidrocentralin e Vaut të Dejës, një nga mbeturinat anadollake të Shkodres Fadil Ymeri, po ua shpjegonte një ditë një grupit të teknikëve të Fabrikës së ...

Fritz Radovani: Dosja Nr. 318 - Pjetër Gegë Gurakuqi

Kriminel lufte dhe armik i popullit”. Pse asht akuzue i tillë?Vetem pse ka lé në Shkodër... më 2 janar 1912.Mbas mësimeve të para në vendlindje, gjimnazin e ka krye në Beograd.Akademinë Ushtarake e ka përfundue në Romë, në vitin 1931. Mbas ...

Fritz Radovani: Dosja 1068 - At Anton Harapi

At Anton Harapi OFM, asht le në Shirokë pranë Shkodres me 5 Janar 1888, dhe asht pushkatue në Tiranë, pranë lumit Lana me 20 Shkurt 1946. Një Françeskan i kulluem! Atdhetar i perkushtuem, dijetar e filozof pa ma të voglen kreni...

Gazulli & Radovani: Fishta, mendja e popullit shqiptar

Në Fjalorin Enciklopedik Shqiptar, botue në Tiranë në vitin 1985 nga Akademia e Shkencave e RPSSH, në faqe 270–271, shkruhet: “Fishta Gjergj (1871 – 1940). Shkrimtar dhe publicist reaksionar, përfaqësues kryesor i letërsisë klerikale-katolike. Që në fund të shek. XIX mori ...

Fritz Radovani: Krishtlindja 1990...

25 Dhjetor 1990... Mesnatë...Kishte fillue lufta kunder Fesë... dhe gati ishte krijue idea se “Shqiptarët janë të pafe”!Atëherë, kur në kater anët Ramiz Alia vazhdonte me dhanë porosi sekrete që “shikoni, kujdes, hapni sytë se në Shkoder... kemi edhe agjentura të Vatikanit”!...

Fritz Radovani: 13 dhjetor 1990

Edhe njëherë plot dritë kjo ndertesë e Prefekturës së Shkodres!Ishte zgjue Shkodra mbarë me një mendim 46 vjeçarë në kokë: “Deri kur surrati i këtij tirani të pashoq perballë Prefekturës sonë?!”...Vlonin rrugët e Shkodres, vlonin rrethinat, vlonin urat lidhse të ...

Fritz Radovani: Dekorohet hetuesi Fahri Kraja!

Injac Baqli ka lé në Shkodër në vitin 1915.Ishte nëpunës në Bankën e Shtetit Shqiptar në Shkodër.Një burrë i madh dhe i shëndetshëm, kuqlosh, me flokë kaçurrela, gjithmonë i mbajtun dhe i kërpitun. Dukej edhe ma i pashëm se ishte mbasi gjithmonë shihej i buzëqeshun...

Fritz Radovani: Ja pse u dekorue Shyqyri Qoku

Edhe kjo veper kriminale ka ngja në burgjet e Enver Hoxhës në Shkoder!Me kenë se Don Mikel Beltoja ishte Klerik Katolik Shqiptar, Kuvendi Popullor i Shqipnisë nuk e sheh t’ arsyeshme me diskutue dekoratat e diktatorëve terrorist. Krimet e komunizmit,... mund të diskutohen ...

Fritz Radovani: Hapni dosjen Nr. 7842

■“Kriminel lufte dhe armik i popullit shqiptar”■Prof. Filip Fishta ishte i biri i Ndocit dhe i Çiles. Nana ishte bijë nga familia Shiroka. Filipi ka lé në Shkodër në vitin 1904. Mësimet e para i mori në vendlindje, ndërsa të naltat i përfundoi në Beograd për ...

Fritz Radovani: 11 Nandor 1990

Ishim mbi 50.000 vetë mbrenda murit rrethues të Vorrezave, kur nder tarraca dhe skuta, në vagona e magazina, sampistët e sigurimit shtetit prisnin urdhën me shkrepë shnajpert mbi kokat tona... Pa asnjë mbrojtje përveç rreth 300 vllazenve Musliman t’ armatosun...

Fritz Radovani: 4 Nandor 1990

RRËMAJI... SHKODER... JAVA E TË SHUEMËVE, 4 Nandor 1990, ora 9.00 p. dr...■Shoferi Mark Morana trokiti në deren e Don Simon Jubanit dhe i tha këto fjalë: “Don Simon, Populli asht mbledhë nder vorreza dhe po të pret per Meshë!..” Dhe, Don Simoni shkoi. Kjo ishte Mesha e Parë ...

Fritz Radovani: Tregojnë “Çinarët”...

Dy Çinarët e Varrezave të Rrëmajit me emnin e tyne të vjeter Çinarët e Zef Zorbës, nuk janë ma të vjeter se qyteti i Shkodres, po dijnë ma shumë se Shkodra per Historinë e vet!Një në tre elementët e qytetnimit ishin Varrezat e ndertueme ...

Fritz Radovani: Pa Enver Hoxhën, a quhen Tiranë?!

Në librin “TIRANËT”, Historitë e 100 Despotëve dhe Diktatorëve, me titull: “TYRANTS”, botue në vitin 2004, for Lifetime Distributors Pty Ltd Building G, 2 Hudson Avenue Castle Hill, 2154 Australia, kam gjetë të vërtetën historike t’ pashkrueme deri tashti për né Shqiptarët...

Fritz Radovani: ''Parathënje'' e Konferencës së Jaltës

Lufta e Dytë Botnore hapi një kapitull të ri, aq sa dramatik edhe të turpshëm për të gjithë ata që me të gjitha mjetët e tyne po, edhe të tonat, kanë punue për shfarosje të Trojeve Shqiptare dhe shkombtarizimin e pandërpremë të Popullit dhe Shtetit Shqiptar ...

Fritz Radovani: Mark Çuni- i pari hero i demokracisë

Shpesh, flitej se asht mendue për një Parti Demokristjane.Shpesh, bisedohej se “ka kenë formue” kjo parti në Shqipni.Kishte nga ata që e thonin të sigurt ekzistencën e kësaj partie; por nga shumë burime që për mue kanë kenë burime të sigurta edhe pse ishin burime gojore...

Fritz Radovani: Daniel Gazulli - Njeriu i Vlerave...

Vdekjet e paprituna gjithmonë krijojnë një boshllek...jo vetem, nder familjarë, po edhe nder miqë e dashamirë! Daniel Gazulli këte e ka lanë nder të gjithë!Porsa, kishe perfundue një artikull per të madhin Lukë Kaçaj, dhe sapo e nisa në adresen e Danielit ...

Fritz Radovani: 1945... me kë ishim ne?

Shumë vite perpara kam lexue këte pjesë të një poezisë së At Gjergj Fishtës O.F.M., Poetit tonë Kombtar, me titull: “Shqipnia e lirë”, e shkrueme në vitin 1921...Në muejn Shkurt 1945, në Jalta, u zhvillue ...

Radovani: Don Mark Xhani - burri i besës shqiptare

Askush nuk pergjegjet pse... E vetmja pergjegje asht: “Nuk ka Dosje per Don Markun!”Don Marku asht lé në fshatin malor Xhan të Dukagjinit në vitin 1909. Vazhdoi shkollen e mesme në Seminarin Papnuer në Shkoder...

Radovani: Shkodra edhe pa artstin Tonin Tërshana

Tonin TERSHANA asht lé në Shkoder me 1 Qershor 1949, nga një familje me tradita qytetare. Banonte në rrugen Lekaj, vazhdimsi e rruges Luigj Gurakuqi. Gjendja ekonomike e familjes ishte ajo e shumicës së banorëve shkodranë pa asnjë perkrahje...

Fritz Radovani: Armët e Dedë Gjo Lulit nuk ndryshken kurrë!

Prandej edhe fituene! Dokumentat e Fototekës Marubi, ata të arkivuemet në revistat e kohës Leka, Hylli i Dritës, Cirka, Lajmëtari i Zemres së Krishtit etj... Janë thesari ma i madh që ka Populli Shqiptar per me dokumentue të verteten historike të Shqipnisë...

Fritz Radovani: Mos shkruani për Gerçë!

Tkurrja e menjëhershme e një muskuli ose e një grupi muskujsh shoqnue me dhimbje të forta quhet ngerrç... Asht shumë i perhapun nder “historianë” dhe “letrarë” antigegë!..Asht i njohun që në kohen e osmanllijve, dhe asht shfaqë ma shumë nder ...

Fritz Radovani: Popujt ''pa histori plot me ''historianë''

Ndër Popujt e Europës, Shqiptarët janë prej kombësive ma të vjetra të kontinentit!“Historianë” kemi me tretë, po “Histori” të shkrueme... “ata” thonë se, “nuk kemi”! Pak e aspak shtete kanë figura të mëdha e të njohuna sa Gjergj Kastrioti, Nana Tereze e Ibrahim Rrugova...

Fritz Radovani: Don Pashko Muzhani

Don Pashko Muzhani asht le me 31 Janar 1915 në fshatin Mushan të Shkodres.Kur ishte dhjetë vjeç familja e Tij erdhi në Shkoder ku, Pashkoja, mori mësimet e para.Në vitin 1931 ndjekë Seminarin Papnuer të Arkidioqezit të Durrësit, prej ku, me 1937 ka vazhdue...

Fritz Radovani: Puna e pendimit

O Zoti im,po më vjen keq me gjithë zemër për të gjitha mëkatet që i kam ba.Se kam bjerrë Parrizin dhe kam meritue ferrin.Por më fort se të kam fye Ty, o E Mira e pambarueme,që kaq fort më ke dashtë.Mëshirë, o Zot!..

Fritz Radovani: Vetvrasja e një filozofi

Vëprimtaria armiqësore e Prenkës vërtetohet edhe nga të pandehurit:- Sulo Konjari thotë: Prof. Prenkë Kaçinari ka qenë antar i partisë Social-Demokrate.- Gjovalin Vlashi thotë: Unë kam folë rreth gjendjes së formueme në Shqipni, gjithmonë kundër Pushtetit...

Fritz Radovani: Për ty o Profesor Arshi Pipa!

Prof. Arshi  Pipa, vjeç 27, lindur në Shkodër (nga Libohova), banues në Durrës, profesor, në gjendje ekonomike të mirë, i dënuar nga Gjykata Usht. Tiranë me dy vjet privim lirie, për vëprimtari kundër Pushtetit Popullor, u muar sot më 5 dhjetor 1947 në pyetje nga Prokurori Publik i  Prefekturës...

Radovani: Kush punoi me shburrnue Malet e Lekës?!

Heeee...bre, ku i keni ata dy komunistët “trima” Enverin e Mehmetin, që kanë ba namin tue luftue, vra e therë ke i erdhi perdoresh, sa herë e kanë vizitue krahinen e Dukagjinit?– Asnjëherë... E pse? Ata per “trima” me vra mbas shpine pra, i njihte gjithë...
Kryesore