Për ngritjen e statujës së Nënë Terezës në Strasburg

Shoqatën SOLIDEST e themeluam në Gjenevë më 12 maj 1992, të mbeshtetur nga personalitete të shquara të ONG-ve zvicerane dhe ndërkombëtare, dhe e rekomanduar në botë në vitin 1992  nga revistat informuese të NGLS,  (Shërbimi i Lidhjes jo qeveritare...

Harriet Martineau: Tingujt e pranverës 2

Fondacioni “Harriet Martineau” në kuadër të angazhimit në jetën shoqërore dëshiron të organizojë një pasdite social-kulturore me temë: “Tingujt e pranverës 2”.Vitin e kaluar Fondacioni organizoi edicionin e parë të këtij aktiviteti, më 14 Maj 2015 në mjediset...

Zylo: Rama në Muzeumin e trashëgimisë së Hebrenjve

Qindra shqiptarë të diasporës amerikane morën pjesë në aktivitetin e organizuar në mjediset e Muzeumit të trashëgimisë së Hebrenjve në Manhattan.  Ftesa e ardhur nga Ansambleisti i shtetit të Nju Jorkut, shqiptari i parë që është zgjedhur në këto nivele kaq të larta në ...

Mehmeti: Kuvend Kombëtar për Shqipëri Normale

Pushimi i Pashkëve na solli në Tiranë, si gjithnjë me dëshirën e takimit me vëllezër e miq të munguar. Vlerë e kënaqësi ishte veçan takimi me Lëvizjen ShqipON, me aktivistët e saj, intelektualë të rinj e ambicioz bindës se Lëvizja e filluar ka kapur kohën. Qëndrimi ...

Rapsodi Agim Gashi kërkon ndihmë

Shumë herë ju kam shkruar e kënduar me vaj e lotë, por me dashuri të madhe ndaj popullit dhe atdheut. Jeta ime e ndarë në „fronte lufte“ për Zotin, atdheun dhe shëndetin, deri sot nuk ka pasë pauza të mëdha. Kam kënduar e kam shkruar po asnjë kompenzim nga ...

U formua Këshilli Ndërkombëtar i Çamërisë

Në Dortmund të Gjermanisë, u formua Këshilli Ndërkombëtar i Çamërisë, Kryetar u zgjogj, Qemal Kryeziu, mësues me banim në Hagen, dhe këshilltar, Rrustem Geci, shkrimtar me banim në Dortmund. Këshilli Ndërkombëtar i Çamërisë, në Dortmund...

Pal Neçaj: Dhimbje e madhe për mikun Gjergj Kalaj

Keto dite qe nga 11 Marsi, une famljarisht dhe, besoj, shumica e emigrantave nga mbare hapesira shqiptare, qe jetojne ne Nju Jork e me gjere,  kemi perjetuar dhimbje shume te madhe. Vdekja e pa bese na rrembeu shoku e mikun tone me te mire, te pa harruarin Gjergj ...

Asllan Dibrani: Lobi Euro-Atlantik Shqiptar

Motoja kryesore e LEASH-it është:Atë çka pretendoni ta bëni vetën për Atdheun, përmes ndonjë shoqate,asociacioni,të ndonjë klubi apo partie të tepruar, luteni që ta bëni përmes Lobit Euro-Atlantik Shqiptar. Vetëm një organizim i mirëfilltë do na vë në lëvizje që ecë...

Kozeta Zylo: Ministri Ditmir Bushati në OKB

Ministri i punëve të jashtme të Republikes së Shqipërisë zt. Ditmir Bushati mori pjesë në 50 vjetorin e krijimit të programeve të zhvillimit të OKB-s me seli pranë OKB-se në Manhattan. UNDP-ja u krijua pesëdhjetë vjet më parë, më 1966, si nevojë e ngutshme ...

Entela Binjaku: Prindër, kujdes fëmijët!

Përveç të mirave që mbart, interneti është tashmë shqetësimi i kohëve moderne. Nëse dekada më parë, prindërit shqetësoheshin për fëmijët e tyre se mos i përplaste ndonjë makinë, apo se mos ua rrëmbenin, në kohët që jetojmë duhet të përballen edhe me frikën...

Gëzim Hoxha: Ish -Presidenti Sarkozi jep llogari

Presidenti i Partisë Republikane është dëgjuar të martën në mëngjes nga gjyqtarët në lidhje me hetimin e financimit të fushatës presidenciale të vitit 2012 – ky është titulli i bujshëm i njërit prej artikujve të shumtë që mund të lexosh në portalin francez ...

Sali Berisha: Me vullnetin e Allahut u rikthyem në botën myslimane

Në 1992, emiri i Kuvajit i dërgonte ftesë Berishës për të vizituar vendin e tij.Përgjigja e Prof.Dr.Berishës botuar sot nga DITA është më shumë se entuziaste.Pasi e quan Kuvajtin “vend mik e vlla”, ish-Presidenti shton:“Pas një periudhe të errët të historisë së tij nën regjimin e...

Rrustem Geci: Haga pranon dosjen e Çamërisë

Lajm i mirë për Kombin! Prokuroria e Gjykatës Ndërkombëtare në Hagë, sot e pranoi Dosjen e Çamërisë, për rikthimin e Çamëve në Trojet e tyre! Është një ditë e mbarë, dhe një çast historik, tha kryetari i Shoqatës Demokratike "Çamëria", qendra në Hollandë...

LB e mbështetë iniciativën e Presidentes

Nga takimi i sotëm, i thirrur nga Presidentja e Kosovës, u rikonfirmua edhe një herë kërkesa e opozitës për zgjedhje të reja. Gjithashtu, në deklaratën e fundit të përbashkët, ata deklaruan se zgjidhja janë zgjedhjet dhe se kjo është mënyra e vetme për të...

Gëzim Hoxha: ShBA vazhdon të ketë rritje në punësim

Punësimi në Sh.B.A. është ngadalësuar më shumë se sa pritej në janar, pas një përmirësimi të tij për shkak të një moti jashtëzakonisht të butë i cili tashmë u  venit, por rritja e fortë e pagave dhe një normë papunësie e ulët në një periudhë tetë-vjeçare, sugjeroi se rimëkëmbja ...

Gëzim Hoxha: A do të shënoj rënie ekonomia Kineze?

Për Kinën ke se çfarë të shkruash. Në Wikipedia psh gjen një lumë të madh të dhënash për ecurinë e ekonomisë të këtij vendi të madh dhe mënyrën se si është arritur deri atje (bëhet fjalë për vitin disi të largët 2003). Që prej nisjes së reformave dhe hapjes së vendit, ekonomia...

Promovohet “Ëndrra e madhe” e Gani Mehmetajt

Të premten me 5 shkurt 2016, në orën 12.00, në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, do të promovohet libri më i ri i Gani Mehmetaj “Ëndrra e madhe, fletë të shkëputura ditari me portretin e Rugovës në dritëhijen e ngjarjeve dramatike 1981-2006”...

Lush Palokaj: Mallkimi i një djaloshi

Në Lahore të Pakistanit vonë gjatë një nate, Imami Shabir Ahmad(hoxha) duke u lutur  në xhami e pa djaloshin 15 vjeqar i cili me dorën e majtë e mbante një pjatë. Në te gjendej dora e djathtë po sa e prerë  e djaloshit.AHMADi fare nuk u brengos. Doli nga xhamija dhe u largua nga ...

Dibrani: Ganimete Bajraktari veprimtare

Organizata “Jeta Buron” me  qendër në Kosove për persona me aftësi të kufizuara,e vendosur ne objektin në fshatin Gjinoc të Suharekës, po  përgatitet përmes organizatave austriake me menaxheren zonjën  Ganimete Bajraktari me qëndrim te përkohshëm në Austri. Ajo jeton...

Babamusta: "Frame In" Fiton Dy Çmime nga Adidas

Produksioni shqiptar në Maqedoni “Frame In Production” fitoi dy çmime nga firma e njohur botërore Adidas në garën e fotove. Në këtë garë, zhvilluar në Belgjikë, morën pjesë mbi 3,500 produksione nga e gjithë bota ku kompania shqiptare Frame In u përzgjodh fituese në ...

Hysen Ibrahimi: 10 vite pa ty President i dashur

Filozofia e Presidentit Ibrahim Rugova, është përkrahur në çdo meridian të globit, sidomos nga opinioni demokratik i shteteve të perendimit, me në krye SHBAKohërat e errëta që e kanë kapluar Kosovën, të motivuara nga dëshira...

FDA: Peticion drejtuar Republikës së Maqedonisë

Peticion drejtuar Republikës së Maqedonisë për mundësimin e pjesëmarrjes së diasporës në votime në vendet ku jetojnë pa burokraci e pa shantazhe, duke respektuar të drejtën elementare të secilit për të votuar dhe duke ruajtur dhe numëruar votën se secilit...

Asllani: Abetares i tranferohet mësuesja e abetares!

Lajmi i medieve publike-lokale të Ferizajt, se mësuesja e shkollës së Softajve “Abetarja”, me një vendim të DKA-s së Ferizajt, po transferohej në një shkollë tjetër, në Papaz, duke i lënë nxënësit në klasën e dytë, krijoi një pakënaqësi të madhe te fatosat dhe prindërit ...

Akademi perkujtimore për Imz. Mark Sopin

Këshilli organizativ i një grupi intelektualësh të Lugut të Drinit  njofton të gjithë intelektualet,krijuesit e miqtë të Imz. Mark Sopit se ditën e shtunde me 09.Janar.2016 në ora 12:00 në Pallatin e Kulturës “JEHONA E DUKAGJINIT” në Klinë do organizojë një akademi...

Zemra Shqiptare: Gëzuar 2016!

Sot mbyllet viti 2015! Me këtë rast redaksia e “Zemrës Shqiptare” përcjell urimet më të mira për të gjithë lexuesit dhe artikullshkruesit e saj.Gjatë këtij viti në redaksinë e “ZSH” kanë ardhur me mijra shkrime që kanë mbuluar thuajse të gjitha fushat e aktivitetit kombëtar...

Labëria e Vlorës uron shqiptarisht

Festat e fundvitit dhe Viti i Ri 2016 po afrojnë. Ky vit, që po mbyllim do tëmbahet mend për vlerësimin më të lartë moral, që institucioni i Presidentit të Republikës dhe personalisht vetë z. Bujar Nishani i dha dekoratën më të lartë që jepet në Shqipëri ...

FDA: Ofroni zhvillim dhe mirëqenie ose ikni

Debati i cili po ndodhë kohëve të fundit, për temat si demarkacioni, Asociacioni,   “zajednica”, apo Manastiri i Deçanit. FDA i konsideron të gjitha këto janë tema të politizuara skajshmërisht dhe, nga të cilat nuk fiton askush.Nëse flasim për demarkacionin në kufirin më Malin e Zi, atëherë ...

Bardhyl Mahmuti: Maqedonia kryen krim

Po rikujtoj se me qëllim të krijimit të një instrumenti që do të kishte në kompetenca të veta krimet më serioze që e preokupojnë bashkësinë ndërkombëtare u themelua Gjykata Ndërkombëtare Penale. Statuti i Romës, që përbën juridiksionin dhe bazën mbi të...

Hazir Mehmeti: Rrjeti i Bizneseve Shqiptare në Austri

Pallati Auersperg shekullor i Vjenës tanimë i njohur me historinë e tij rreth shqiptarëve, shënoj dhe një aktivitet shqiptarë në kronikën e jetës së tij katër shekullore. Ambienti i mrekullueshëm ishte rezervuar për shënimin e dyvjetorit të Rrjetit të Bizneseve Shqiptare ...

Gjon Keka: Tendencat e erreta te partise se Feridit

Paramendoni kush ka met me dhane keshilla,mbetjet osmane ,per keta erresira eshte me rendesi ,keta nuk kane nevoj per drite,Kosova apo Dardania europiane gjithnje kane qene me drita me kulture e qyteterim, prandaj edhe sot askush nuk guxon t'i ndal dritet e festes ...

Gëzim Hoxha: Shumë aksdente në Fier

Burime nga reaminacioni i spitalit Rajonal Fier bëjnë të ditur se vetëm gjatë javës së kaluar në Fier kanë ndodhur tre aksidente, dy prej të cilave me pasoja për jetën. Më preku historia e një familjeje e cila e gjitha duke udhëtuar pësoi aksident. Nga ky aksident vdiq djali ...

Forca e Diasporës për Atdheun- FDA

Dje me datë 22.11.2015, në Hotelin Grand në Prishtinë,  në praninë e qindra qytetarëve dhe medieve të shumta, Organizata Forca e Diasporës për Atdheun-FDA, shpalosi platformën e saj programore, para opinionit publik.Edhe përkundër faktit se ishte një ditë pushimi, ditë e diele dhe...

Takime nën Rrap - Shkup, 21, 22 dhe 23 nëntor 2015

Jeni i ( e ) ftuar të merrni pjesë në ManifestiminKulturor Tradicional Ndërkombëtar:Netët poetike të Vjeshtës (XX)(Ende nuk jemi në Dimër…)T A K I M E  N Ë N  R R A PVendi: ShkupData: 21, 22 dhe 23 nëntor  2015Ora: l5.00 – 17.00, akomodimi i mysafirëve në Hotelin: KLAN, ...

Bardhyl Mahmuti: Fashizmi si gangrenë...

Para katër dekadash këngëtari francez Renaud nxori albumin e titulluar «Amoureux de Paname». Vargjet e këngës Hexagone «Le fascisme c'est la gangrène / À Santiago comme à Paris» (Fashizmi është gangrenë/Në Santiago si në Paris) mbeten tepër aktual. Në kontekstin e fashizmit të...

Remzi Limani: Parimi estetik

Së pari duhet të ndalojmë  tek porta e poezisë për të thenë: se Mexhid Mehmeti në shkrimet e tij të lexuara deri më tani, është autonom dhe, sipas parimit estetik tek autori në fjalë, gjerat janë te dukshme por, konceptualizmi i një substance, i kërkimit të se vërtetetës mumd të na  ...

Edibe Osmani: Homazhe në Nistrovë, Rekë e Epërme

Shoqata “Foleja Kombëtare Shqiptare” e një grup atdhedashës të udhëhequr nga zonja Elida Jorgoni, me 2 Maj 2015, në një ditë me diell pranveror e me një natyrë mahnitëse, shkuam në Rekën e Epërme. Gjithaandej  gjelbëronte e për çudi dëgjohej vetëm zëri ...

Istogu qendër e Muzeut Memorial Ibrahim Rugova

Xhevat Rexhaj - Po ndërtojmë në Istog: Muzeun Memorial IBRAHIM RUGOVA Urime e gëzime të gjithë institucionalistëve të Republikës tonë! Kryetari i Istogut Haki Rugova bashkë me bashkëpunüëtoret e vet ka finalizuar projektin dhe ka filue ndërtimin e Muzeut.Na istogasit me durim e urtësi...

Ramiz Lushaj: Amerikë, e para ''Ditë e Plisit''

Dinastia e vllaznëve Selimaj të Nokshiqit të krahinës të Plavë-Gucisë, me jetnim disa dekador dhe në Amerikë, nuk e dinte se me aktin e tyre patriotik e human të 25 nëntorit 2012 do të hynin në historinë kombëtare shqiptare për organizimin dinjitar për herë të parë në ...

Akademi kushtuar Nënës Tereze në Shtutgart

Nga 5 shtatori i këtij viti, kur në Katedralën e Kryeqytetit të Republikës së Kosovës -Prishtinë, që e mban emrin e shënjtëreshës shqiptare “Nëna Tereze”, u intonua hymni “Valsi Hyjnor” kushtuar Nënës Tereze dhe interpretuar nga sopranoja me famë botërore Inva ...

Reagon Forca e Diasporës për Atdheun

Forca e Diasporës për Atdheun (FDA)-  është duke i përcjellë me kujdes ngjarjet e fundit në Atdhe ( Kosovë), respektivisht, zhvillimet e fundit në UP. Konsiderojmë se shkarkimi i Rektorit të UP-së, duke pamundësuar reformat e nevojshme në këtë institucion, i cili për...
Kryesore