Laureta Mema: Iste!

Izmi po na ndjek kokëfortë, gjithnjë e më shumë tekanjoz dhe imponues në lojën ripërtëritëse të rrjetës shumëkuptimshme ku na tund e na shkund formulat magjike të tij: Amerikanizmi, Bush-izmi, globalizmi, humanizmi...

Refleksion mbi disa teza të rrezikshme

Këto ditë më rastisi të isha pjesëmarrës në referatin e një prej autorëve më të njohur në fushën e politikave dhe konflikteve etnike dhe ish-këshilltar i një numri të madh shtetesh që kanë pasur probleme me pakicat etnike brenda kufijve...

A është në rrezik harmonia fetare?

Letra e hapur e 138 klerikëve nga çdo sekt mysliman drejtuar liderëve të krishterë për paqen e madhe midis dy besimeve, në të cilat përfshihet më tepër se gjysma e popullsisë së botës, mund të përbëjë fillimin e procesit më të...

Flet piktori i madh Iranian dhe ambasadori i paqes Masrur Imani

Masrur Imani "fëmijë arti" ka lindur në Teheran 18.06.1938. E ëma ka qene violiniste e shquar dhe prejardhja e tij është nga familja e Shahut. Studimet i ka mbaruar ne Oksford për inxhinieri. Aktualisht jeton në Trieste. Jeta e tij...

Leke te reja e leke te vjetra!

Nga Shqiptari - Shume gjera shkojne ne drejtimin jo te duhur ne Shqiperine tone te dashur, nje nder keto eshte edhe Leku shqiptar. Edhe pse i ka rene vlera dhe gjera me vlere nuk blen me te, por shqiptaret perdorin Euro apo Dollare, mendoj se duhet ndryshuar...

Shfaqja zgjati ca si shumë

“Mjaft”-i nuk mundi të ishte lëvizja civile e inspiruar prej ëndrrave të kristalta të disa të rinjve të shkolluar, as një përpjekje për të zgjuar apatinë qytetare dhe për t`i mësuar ata se duhet të reagojnë, kur shteti shkel atë që Rusoi e quajti kontratë sociale...

Arbër Xhaferi: Të tepërtit

Zoti u dhashtë të gjithëve një jetë të tillë. Asgjë nuk më duhet, askujt nuk ia kam frikën dhe mendoj se nuk ka njeri më të pasur dhe më të lirë se unë... Qëkur më dërguan nga Rusia këtu, që në ditën e parë u bëra tekanjoz, asgjë s'doja...

Kastriot Frashëri: Kur Presidenti i Republikës flet si OJQ!

Çuditë në këtë vend, mesa duket, nuk paskan të sosur. Më i fundit, i vetërreshtuar në këtë teatër komik të politikës shqipe, mbushur me aktorë të tipit “Kreshnikët e ZMQ-O(J)F”, është vetë Presidenti i Republikës, Bamir Topi.Megjithëse...

Pierre-Pandeli Simsia: Kur do te kthehemi ne Shqiperi?!

Ne ikem atehere nga Shqiperia ne fillimin e viteve 90-te, duke shqyer dyert e ambasadave te huaja dhe duke kacavjere e gjakosur ne kangjellat e hekurta te mureve rrethues te tyre. Ne ikem atehere si te babezitur drejt shteteve te huaja...

Albert Zholi: Kuvendi i Italisë - Të shohim me vëmendje zhvillimet në atdhe dhe problemet e diasporës.

Kuvendi i Italisë, për zgjedhjen e delegatëve për në Kongresin e dytë të Lidhjes Shqiptare në Botë,  u zhvillua ne qytetin e bukur te Triestes (datë 07.10.2007),nën drejtimin  e një prej kryetarëve të saj zonjës Vitore Stefa-Leka tashmë e njohur...

Krizat martesore dhe vetflijimi i dikujt

Marrëdhëniet e martesës duket se në Shqipëri, ashtu si në gjithë botën, kanë hyrë në një krizë me përmasa të frikshme. Krizë që i ka rrënjët tek problemet e shumta ekonomike, tek tradhtia dhe tek qerthulli karakterial i shoqërisë që...

Skenderbeu 1…2…3

Ne qender te Tiranes gjendet shtatorja madheshtore e kryetrimit qe per nje çerekshekulli sfidoi suksesshem Perandorine Osmane - Gjergj Kastriotit - Skenderbeut, veper e skulptorit te famshem shqiptar, Odhise Paskali. Shatorja paraqet...

Nuri Dragoj: Roli i familjes në parandalimin e shthurjes morale

Prostitucioni në vendin tonë ka marrë rrugët dhe po shkakton një plagë, e cila do të kërkojë kohë për t’u mjekuar. Janë hapur qindra motele, të cilat mbahen me paratë e fituara nga marrëdhëniet seksuale në rrugë jashtëmartesore. Motelet...

Shqiptari i madh dhe shqiptaret e vegjel!

Nga Drejtesia - Terbimi eshte semundje e rende. Nga terbimi e humb shpirterisht egzistencen. Mbetesh dicka praktike e rendomte qe hijeshine nuk e le ne kete planet! Sulmohet shqiptari me i madh qe eshte gjalle sot dhe nje nder kokat me te medhaja gjate te gjitha kohrave...

Laureta Mema: ''Maloket'' e diskriminuar…

''Shumë ‘malokë’ kanë ardhur në Tiranë dhe po shkatërrojnë Tiranën'', flitej 15 vjet më parë kur unë isha pjesë e morisë së malokëve që vershuan drejt kryeqytetit, me rënien e diktaturës. Po çfarë do të thotë te jesh ‘malok’ në shqip? Varet nga...

Vetëm të rinjtë? Po të moshuarit?

Janë shumë fenomene sociale të jetës moderne në Shqipëri që po disfavorizojnë dukshëm të moshuarit. Kjo dukuri sociale e margjinalizimit të njeriut në moshën e pleqërisë, pikërisht në momentin që ai më shumë se kurrë ka nevojë të...

Premiera e një shfaqje

Nga Halil  Haxhosaj - Janë disa herë që ky produksion shfaq drama dhe filma në Zvicër me aktorët e vet, të cilët nuk janë vetëm shqiptarë dhe zviceranë, por ka në mesin e tyre edhe polakë, gjermanë, çekë, etj. Aktori dhe regjisori i njohur nga Kosova, Adem Kicaj...

Ndue Ukaj: A i kontribuon procesit të statusit të Kosovës debati për shamitë islame?

Titulli i këtij teksti, krejt logjikshëm do të mund të ishte tjetër, si përshembull: ai i ndihmon Kosovës theksimi i tepër i identitetit islam dhe cilat janë konsekuencat nga ky mbitheksim? Kjo pyetje ka një përgjigje të qartë dhe të kuptueshme...

Laureta Mema: Të mëdhenjtë dhe fati ynë!

Në artikujt e shumtë në shtypin shqiptar në lidhje me zgjedhjet, OSBE dhe ODIHR gjithmonë kanë fjalën e fundit duke u shfaqur si Zoti atje lart. Unë nuk dua këtu të përgënjeshtroj aspak punën e vëzhguesve të huaj apo të minimizoj sadopak...

Kerthiza apo Jatagani

Duke pare zellin e madh me te cilin po rimekembet e tere historia, si dhe dalja e mjaft figurave te shuara e te harruara edhe ne po perpiqemi te sjellim nje ndihmese, ne mbeshtetje te studimit te letershkruesit Skender Jasa, botuar ne...

Degjenerimi muzikor, vajtim rinor!

Nga Shqiptari - Muzika shqiptare perjeton kohen me te ndyre qe nga kenga e pare qe eshte kenduar! Lloj lloj plehrash ne kuptimin e artit kane filluar te na bejne ‘’aheng’’. Cjerrja, kercenimi dhe banaliteti, jane tre pikat kryesore ku keta qenje anti-art paturpesisht na servirin! Me pare do preferoja ‘’shurdherine’’ se sa te degjoj kunguj dhe kungulleshat te quajtur nga injorantet, talente!...

Nuri Dragoj: Dialog me Heroin e Popullit, Musa Fratari

Nga Nuri Dragoj - Rrëzohet Musa Fratari. Një fshatar i tij, ikur prej vitesh në SHBA, vjen një ditë për mall në vendlindje, por nuk mund të largohej pa rrëzuar Musa Fratarin. Nuk dihet shkaku, por ai kishte deklaruar: “Do ta rrëzoj se ka qenë komunist...

Kosova...

Millosheviçianët serbë që prej 8 vjetësh vazhdojnë të shurdhojnë, të mërzisin dhe të gajasin botën me marrëzi të pandërprera: Kosova është pjesë e Serbisë(!), Kosovën nuk e japim(!), Kosovën do ta rimarrim(!), Shqiptarët po përzënë serbët nga Kosova...

Hija e Shkallnuerit dhe kulti i vdekjes

Një fantazmë po vërtitet nëpër Shqipëri. Nuk është as e komunizmit, as e antikomunizmit dhe as e Mbretit Hamlet. Është fantazma e një fshatari të një fshati të humbur që quhet Shkallnuer. Ka vdekur rreth 6 vjet më parë në një aksident automobilistik të mbështjellë me ende mister...

Valle kaq shume kane ndryshuar gjerat?

Nga Tomi Korca - Ishte paraditja e nje te shtune shtatori. Sapo kisha dale nga Bibloteka e Bostonit ne Copley Square, pasi kisha kthyer aty disa libra, qe i kisha mare disa jave me pare. Koha ishte shume e bukur dhe parku ne krah te Bibloketes si me magnet me terhoqi...

Europianizimi i institucioneve shtetërore dhe politike të shtetit shqiptar

Pa kaluar një muaj nga vizita presidentit amerikan në Shqipëri, kaosi institucional, paqartësia juridike, kulisat e fshehta, fragmentarizimi politiko-krahinor, moskujdesja për balancat, e sa shfaqje të padenja për një vend europian, shoqëruan procesin...

Brezi që po shkon dëm

Duke qenë pjesëtar i një brezi, i cili në rininë e tij të pasurit e një pale pantallonash xhins apo kadife e kishte luks ta madh, ndjej kënaqësi kur shikoj se si gjimnazistët dhe studentët e sotëm kanë të gjitha mundësinë dhe hapësirën për ta shijuar ndryshe këtë fazë të jetës...

Traumatizimi në Politikë

Nëse do të flasim për teorinë politike, për atë mjeshtri që krijon mundësi për suksesin ose dështimin e një kursi politik, të bartësve dhe të zbatuesve, prej ministrave e deri te sportelistët, vlerësoj se duhet të bërë një rikapitullim i procesit të deritashëm politik për të pasur...

Mburrjet paralele...

I sapo kthyer nga Turqia, m’u krijua ideja se avioni kishte ndërruar drejtim dhe në vend që të na sillte nga Azia në Evropë, na kishte çuar në Afrikën e zezë, ku mbizotëronte errësira dhe shkretëtira. Nga gjuha që fliste gjindja përreth e kuptova që...

Aristidh Kola, rilindasi i vetëm i kohëve moderrne

Pas njohjes  për herë të parë në vitin 1993, kam pasur takime të vazhdueshme me arvanitasin e shquar Aritidh Kolja, deri në vdekjen e parakohëshme dhe të papritur të tijë (kur ishte në spital fatkeqësisht munda ti shkoj vetëm njëherë...

Ngacmim publicitar

Zyrtarë të të gjitha posteve e ngjyrave që ngacmojnë seksualisht vartëset e tyre, shefa që ngacmojnë seksualisht sekretaret e tyre, pedagogë (nga më i thjeshti deri te dekani e më lart) që ngacmojnë seksualisht asistentet apo edhe studentet e tyre) etj...

Andi Bushati: Integrim me dinjitet

Kur vendosa të shkruaja tezën time gjatë studimeve universitare, zgjodha një temë mbi prospektivat e Shqipërisë në Integrimin Evropian, për gjithë kolegët e mi kjo ishte një utopi, ose më mirë një absurditet. Sepse Gadishulli i Ballkanit...

Nuri Dragoj

Nuri Asllan Dragoj, ka lindur më 22 prill 1951 në fshatin Zhepovë të rrethit Përmet. Arsimin 7-vjeçar e ka kryer në fshatin e lindjes. Ka kryer gjimnazin “Musa Fratari” në Këlcyrë dhe pas tij ka kryer studimet e larta në Fakultetin e Veterinarisë...

Dorian Koçi: Rreziku i toleruar i 11 Shtatorit

Një mori artikujsh madje dhe librash u shkruan për të shpjeguar apo dhënë kuptim veprimit të tmerrshëm të 11 Shtatorit, ku humbën jetën rreth 3000 veta të pafajshëm. Po aq i madh është dhe ai që mbështet teoritë e konspiracionit dhe...

A duhet ndryshuar Himni Kombëtar?

E them që në fillim: Po, duhet ndryshuar! Dhe vetëm pasi të jetë bërë korrigjimi i tekstit të Himnit Kombëtar, mund të rishkruhet edhe Historia e Shqipërisë, në përputhje me kërkesat e kryeministrit aktual. Teksti i Himnit Kombëtar...

Maskarada e zgjedhjeve

Demokracia si sistem shoqërore është vërtet demokraci vetëm nëse vet populli pa as një ndërmjetësim, as të partive moniste as pluraliste, direkt i organizon zgjedhjet me kandidatet e vet që vet populli me shumice i voton për të ushtruar pushtetin...

Çështja e statusit të Kosovës dhe qëndrimi i politikës shqiptare

Çështja e Kosovës ka ndjekur një rrugë të gjatë dhe me gjithë pengesat e mëdha dhe gjakun e derdhur, nuk i ka munguar dhe mbështetja ndërkombëtare për progres, mbështetje politike e mediatike, të cilat sollën në ditët e...

Ami Boue: Fatkeqësitë e shqiptarëve

Edhe kushtet e jetës materiale të shqiptarëve zgjuan kureshtjen e Ami Bouesë. Kështu, ai foli ndër të tjera kryesisht mbi mënyrën e të ushqyerit, pamjen e qyteteve dhe të fshatrave, banesat dhe fortesat, kishat e xhamitë, monumentet historike, doket dhe zakonet, duke dhënë njoftime...

Ami Boue: 1 milion e 600 mijë shqiptarë në fillim të shek. XIX

Përfundimet e vrojtimeve që bëri gjatë ekspeditave të tij disavjeçare në “Turqinë e Europës” dijetari mendjendritur i përpunoi dhe i redaktoi gjatë vitit 1839. Në këtë mes, duke parë mungesën e njohurive që kishte publiku europian për këtë trevë ai a quajti të përshtatshme dhe...

Ami Boue: Një dashamirës i hershëm i Shqipërisë dhe i shqiptarëve

Ndërmjet studiuesve që i kanë kushtuar një pjesë të veprës së tyre njohjes së Shqipërisë dhe të shqiptarëve, dhe të cilët me të drejtë i quajmë “albanologë”, Ami Bue (Ami Boué) mbahet si një nga më të hershmit. Por ai nuk ka vetëm meritën se ishte një nga më të parët albanologë...
Kryesore