Krijuesit ekspozojnë për 100 vjetor në Gjermani

Shoqata„Yjet e Kosovës -Sterne Kosovas“ Emmendingen në bashkpunim me krijuesit shqiptar në Gjermani hap ekspozitë më 02.12.12 në ora 12,30ne Lessingstrasse 36/1 Emmendingen Gjermani.Punimet e këtyre krijuesëve kulminant si: Mal Myrtaj-skulpturë në bronz dhe guri, Dan Gashi-piktura në vaj,Augustin Përgega pikturë në akryl,Bukurije Dalladaku-pikturë portretim ,Habib Shasivari- pikturë moderne ...

Njoftim për të pame për Brahim Berishën

Me dhembje e pikellim, i njofojm te gjithe Miqet,Shoket dhe Mergimtaret ne Essen dhe me gjere se hapim te pame per Brahim Berishen.Ngushllimet i presim te Shtunen, me 10.11.12, ne Adresen:Kothagen52a, 45239, Essen-WerdenDhe te Dielen, me 11.11.12,Ne Adresen:Heidhauser str 64,45239,Essen-Werden ...

Libra shqip në bibliotekat e Romës - Itali

E diela nëntor 11 në 16,30 në Teatrin Quarticciolo Library, Shërbimi Ndërkulturor të Bibliotekave të Romës, përuron seksion të ri të librave në gjuhën shqipe, drejtuar qytetarëve shqiptarë dhe të gjithë te huajve.Takimi do të zhvillohet në prani të Ambasadorit të Republikës së Shqipërisë, e cila këtë vit feston 100 vjetorin e pavarësisë nga Perandoria Osmane...

Ftesë nga Lëvizja për Bashkim

FtesëNesër, më 24.10.2012, në ora 14.00, në seli të Lëvizjes për Bashkim, Kryetari i LB-së, z. Avni Klinaku do të mbajë konferencë për media.Tema e konferencës do të jetë: Platforma politike e Kosovës në bisedimet me Serbinë.Gazetarëve do t’u shpërndahet nga një kopje e dokumentit programor të LB-së: Platforma Politike për Zgjidhjen Përfundimtare të Çështjes Shqiptaro-serbe.Ju ftojmë ta ndiqni këtë ngjarje!...

Nderron jete Riza Rexha - Njoftim per ngushellime

Me dhembje e pikellim te thelle, njoftojme gjithe miqte, shoket, bashkatdhetaret e bashkeveprimtaret, me rastin e vdekjes se Babait tone Riza Rexha (Rize Kaqaniku) nga Ivaja e Kaqanikut, se djemte Jetoni e Dritoni me bashkefamiljaret e shoket, presin per NGUSHELLIME te Dielen me 28. 10. 12. nga ora 09.00 gjer n'ora 17.00; ne kete adrese: Zentrum SINZIG, Koblenzerstr. 94; 53489 Sinzig (Gjermani). ...

Ditët e "Veli Selimit" në Jülich, Gjermani

Për nder të 100 Vjetorit të Pavarsisë së Shqipërisë, një grup Organizativ nga Jülichi i Gjermanisë përkujton veprimtarin e paepur të cështjes kombëtare, mërgimtarin Veli Selimin me moton “Ditët e Veli Selimit.Mbrëmja finale mbahet më 21.10.2012Në Jülich-BourheimRuga: Zur Burg 252428 Jülich-Bourheim, duke filluar në ora 14-të.Ftojmë miqët dhe dashamirët e familjes Selimi të na ...

Orë letrare - Homazh poetit Ali Podrimja

Në mbështetje tëSHOQATËS KULTURORE GJERMANO - SHQIPTARE "ATDHEU" në AugsburgF T O J N Ëgjithë bashkëkombasit,krijuesit, artdashësit dhe pasionantët e FJALËS SË SHKRUAR POETIKE,se ditën e SHTUNË më 27 Tetor 2012, duke filluar n'ora 15.00; organizojmëOREN LETRARE - POETIKE " HOMAZH POETIT ALI PODRIMJA ...

Nesër në BKUK përurohet “Komunikimi muzeor I”

Këtë vepër etnografike e ka shkruar Shefki Stublla, kurse është botuar nga Shoqata Kulturore e Kosovës “Anton Pashku” në Prishtinë.Përurimi i veprës së Shefki Stubllës “Komunikimi muzeor I” bëhet në BKUK, ditën e enjte, më 20 shtator, në orën 12.Kjo vepër, si literaturë e mëngët te opinioni shqiptar, konsiderohet shumë e nevojshëm për dashamirët e muzeologjisë, përkatësisht konsiderohet çelës ...

Simpozium - Lugina e Preshevës ...

Simpozium - Lugina e Preshevës ...

Njoftim - ''Një shekull dritë''

Të nderuar krijues të fjalës së shkruar të artit poetik qe jetoni në mërgim, kudo qe jeni në Evropë, Amerikë apo Australi:Ju njoftojmë se ka hapësire edhe për disa autorë dhe poezi për Antologjinë "NJE SHEKULL DRITE",mbase duam të arrijmë numrin e 100 - shit të poetëve me nga një poezi ose dy, kushtuar 100 vjetorit te pavarësisë së Shqipërisë, prandaj ju ftojmë qe ti dërgoni poezitë e juaja brenda afatit sa ...

Ftoheni në ''Takimet e Dom Mikelit'', 22.09.2012

Ftoheni të merrni pjesë në manifestimin tradicional kulturor e shkencor “Takimet e Dom Mikelit”, që do mbahet në Stubëll të Epërme (Viti), më 22. 09. 2012, me fillim në orën 10:00...

Njoftim për poetët shqiptarë kudo në botë

Miq te dashur Poete !Ju qe i kendoni se vertetes me vargje shpirti, ju qe i kendoni bukur dashurise, miresise, ju qe percillni mesazhe me vlera njerzore per te gjitha kohrat, ju qe i kushtoheni me dashuri dhe kujdes Atdheut me vargjet e juaja, ju qe mbani qendrime edhe duke u rrebeluar poetikisht ndaj veseve, kunder servilizmit, kunder korruptit, ju qe nuk komprementoheni asnjehere me asgje qe shkel te drejtat e njerzve ...

Miho Gjini: Thirje - Bashkefshatareve te mi piqerasjote!

Me qene se desheroj t'u jap bashkefshtareve te mi librin "Piqerasiotet",mbeshtetur ne pervojen time si shkrimtar e gazetar, po me shume si bir i Piqerasit,dy muaj me pare kam bere nje thirje verbale dhe nepermejt Iternetit, per nje ndihme financiare ne perballimin e ketij botimi.Libri,me nje kosto te larte botimi,ne cilesi dhe tirazh,me rreth 300-400 faqe dhe me 120 foto te ndryshme,si edhe hulumitimet e bera ne Shqiperi, Greqi, Itali arrin shumen e 7 (shtate mije) Euro,pa llogaritur vleren krijuese dhe ...

Ipeshkvia e Kosovës: Meshë për Nënë Terezen

Ju njoftojmë se në Katedralen Nënë Tereza në Prishtinë, mbahet Mesha Solemne, në Festën e Nënës Tereze, të cilën do ta prijë Shkëlqesia e tij Imzot Imzot Dodë Gjergji, Ipeshkëv i Kosovës dhe do të mbahet në Katedralen e kryeqytetit, me 5 shtator 2012, në ora 11.Në këtë meshë, do të marrin pjesë personalitete vendore dhe ndërkombëtare të Kosovës...

Ipeshkvia e Kosovës organizon “Ditën e Mërgimtarëve”

Ipeshkvia e Kosovës, me datën 1 gusht, organizon “Ditën e Mërgimtarëve”.Në vazhdim programi i kësaj ngjarje, në të cilën do të marrin pjesë edhe shumë figura të rëndësishme të jetës shoqërore dhe politike.Dita e mërgimtarëvePrishtinë, 1 gusht 2012Akademia solemne11:00 Mesha Solemne, të cilën e...

Njoftim nga LSHAKSH

Lidhja e Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptar në Gjermani,në bashkëpunim me Drejtoratin për Rini Kulturë dhe sport në Pejë bejnë Përurimin-Promovimin e Antologjisë "Trinomi i lirisë" kushtuar 30 vjetorit të vrasjës së Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës,libri i botuar me ...

Akademi Shkencore për Prof Dr Hasan Kaleshi

-Hapja : Dr.sc. Ilmi Veliu, Drejtor i Muzeut dhe Organizatori i Akademisë-Fjalë përshëndetëse nga të ftuarit-Fjalë rasti: Prof. Dr. Riza Sadiku SESIONI I PARE,Kr. e punes:Tahir Zajazi, Feti Mehdiu, Ilaz Kadriu, Mehdi Polisi,Riza SadikuREFERUESIT : ( 10 minuta 1. Dr.sc. Ilmi V e l i u, Drejtor i Muzeut të Kërçovës ...

Me 08.07.2012 ne JuZe Steinstr. 1a ne Emmendingen

Takim konsultues rrethe pergaditejeve per manifestimin e 100 - vjetorit te pavarsise se ShqiperiseTe mireseardhur jan te gjithe ata qe kan deshire dhe mundesi te kokntribuojne per kete pervjetor te shenjet.Vetem pjesemarrja juaj nuk mjafton,mirepo ne presim gatishmerin tuaj duke...

Augustin Përgega dhe Mal Myrtaj ekspozojnë në Singen

Dy artistët shqiptarë nga Kosova që jetojnë në Gjermani, skulptori akademik Mal Myrtaj dhe piktori Augustin Përgega do të hapin sot një ekspozitë arti në Singen të Gjermanisë. Tema e ekspozitës është: “Forma & Ngjyra”.Augustin Përgega, i cili punon në disenjim për prodhuesin e çokoladës...

Njoftim - Ekspozitë e artistëve shqiptar në Singen të Gjermanisë

Me datë 29 qershorë të vitit 2012, prej orës 19.00, me ekspozitën e përbashkët, prezantohen artistët shqiptar Mal Myrtaj- Skulptor dhe Augustin Përgegaj- Piktor para artdashësve në Singen të Gjermanisë. ...

Turne futbolli në Stuttgart

Njoftojmë të gjithë bashkëatdhetarët tanë në Stuttgart me rrethinë, se me datën 07.07.2012, duke filluar prej orës 9:00 të mëngjesit, do të mbahet një turnir i futbollit enkas për fëmijët shqiptar. Turniri do të organizohet nga shkollat shqipe, në bashkëpunim me një grup bashkëatdhetarësh tanë të cilët janë të kyqur në jetën sportive në Stuttgart ...

Maratona Rinore Shqiptare

Albania Live Quality Union (ALQU), me te drejten ekskuzive, do te zbatoje fazen e trete te projektit MARATONA E PAVARESISE e cila titullohet MARATONA RINORE SHQIPTARE. Zbatimi i ketij projekti ne kete faze perkon me levizjen ne forme stafete te nje grupi te madh studentesh nga te gjithe trojet shqiptare si dhe nga europa perendimore, amerika dhe kanadaja te cilet do te jene realizues te...

Akademi Perkujtimore per deshmorin e kombit Gjeneral Major Agim Qelaj

Te nderuar bashkeatdhetareJu njoftojme se ne kuader te Manifestimit tradicional " Dita e Agimit", Klubi Shqiptare "Kosova" ne Singen organizon Akademi Perkujtimore per te nderuar jeten dhe vepren e deshmorit te kombit Gjeneral Major Agim Qelaj.Ne kete Akademi Perkujtimore do te marrin pjese;Zevendesministri i Diaspores Zoti Nuredin Lushtaku,...

Dita e Traditës Shqiptare në New York, 23-06-2012

Westchester County Parks dheQendra Nena Tereze prane Kishes Katolike "Zoja e Shkodres"paraqesinDITA E TRADITES SHQIPTARETe Shtunen me 23 Qershor 201212 p.m. deri 7 p.m.Kensico Dam Plaza Valhalla, New York...

Takim me krijuesit e artit pamor ne Diaspore

Klubi " Kosova" nga Singeni fton te gjithe krijuesit e artit pamor per nje takim konsultativ rreth idese per mbajtjen e nje ekspozite me rastin e 100 Vjetorit te Pavaresise.Me kete rast ftohen te gjithe krijuesittane ne Diaspore ne lemin e Piktures,

Takim me krijuesit e artit pamor ne Singen

Klubi " Kosova" nga Singeni fton te gjithe krijuesit e artit pamor per nje takim konsultativ rreth idese per mbajtjen e nje ekspozite me rastin e 100 Vjetorit te Pavaresise.Me kete rast ftohen te gjithe krijuesittane ne Diaspore ne lemin e Piktures,Skulptures,Grafikes etj, qe te marrin pjese ne kete takim konsultativ.Ky takim mbahet me date 24.06.2012...

LSHAKSH: Antologji për një shekull dritë

Edhe pak ditë na ndajnë nga 99 – VJETORI I FESTËS SË FLAMURIT, PËRKATËSISHT SHPALLJES SË MVETËSISË SË SHTETIT SHQIPTARË NË VLORËN HISTORIKE (edhe pse të copëtuar), që ndryshe njihet si „Nëntori i dytë“, pas „Nëntorit të parë“ të epokës së lavdishme të Gjergj KASTRIOTIT. Andaj, “NËNTORIN E TRETË - 2012”, duam të këndojmë tok përmes vargut...

Kadri Mani: Një Garazh në shitje

Kadri Mani, shet një garazhë, në rr. “Mehemet Gradica”, pallati (II në përfundim e sipër) “ONTEXI” 3/45 10000 Prishtinë, çmimi 6000.- euro: në trekëndëshin midis: Shkollës fillore “Ismanil Qemajli”-Shtëpisë së Shëndetit-Qendres Tregtare në Kodrën e Diellit; cell phone: 049/877-722.- e-mail: kadrimani@hotmail.com...

Tubim përkujtimor për Dëshmorët - Bllacë, Therandë 07-06-2012

TE ENJTEN ME 7 QERSHOR ORA 11.00NE BLLACE TE THERANDES MBAHET TUBIMPERJKUTIMOR PER DESHMORET E KETIJ FSHATI .F T E S EJu ftojmë të merrni pjesë në përvjetorin e dëshmorëve të rënë për lirinë e Atdheut .Manifestimi mbahet në Bllacë më 7 qershor 2012 (e enjte) në ora 11.00 .Ardhja juaj nderon dëshmorët e kombit.Qershor 2012BllacëShoqata e veteranëve të luftës së UÇK-sëPër informata tel : 044 991 258 dhe 049 402 249...

Prosteste nga Shoqata e te Burgosurve dhe te Demtuarve Poltike Shqiptare

Prosteste nga Shoqata e te Burgosurve dhe te Demtuarve Poltike Shqiptare

BISHZ: Ftesë - Tryezën e organizuar

Solothurn, 2012-04-20F t e s ë për pjesëmarrje me referat apo kumtesë në Tryezën e organizuar nga BISHZ-së, në shenjë nderimi të 100 Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Bashkimi i Intelektualëve Shqiptarë në Zvicër, në bashkëpunim me anëtarët e saj dhe bashkëpunëtorët e jashtëm nga mërgata dhe trojet etnike, ka zhvilluar aktivitete në shumë drejtime. ...

Panairi tradicional i librit "Prishtina 2012" - 4-10 qershor 2012

Panairi tradicional i librit "Prishtina 2012", i 14-ti me radhë, do të mbahet nga 4-10 qershor 2012, organizuar nga Shoqata e Botuesve të Kosovës....

Njoftim për të pame për nënën e vëllezërve (Arif) Hoti

Njoftojmë të gjithë miqtë, shokët e dashamirët se me rastin e vdekjes së nënës. Ne djemtë HOTI me familje dhe kushërinj hapin të pame të dielën me datën 03.06.2012 prej orës 08.00-16.00.E pamja mbahet në këtë adresë: Fautenbacherstr.30 ne 77855 AchernPër informata mund të kontaktoni në këta numra telefoni: 0782123111 dhe 01746391099...

Njoftim për Mediat i IKIJSH - së

Me rastin 1 Qershorit, Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Prof Dr. Bamir Topi, organizon ditën e premte, dt 1. 6. 2012 - ora 10, në mjediset e Pallatit të Brigadave, një ceremoni pritëse për fëmijët jetimë dhe përfaqësues të fëmijëve jetimë të Shqipërisë nga gjithë vendi si dhe personalitete nga ky komunitet që janë shquar në fushat e artit, shkencës e kulturës dhe Shoqërisë Civile...

Ftesë - Përurohet libri: “Kontributi atdhetar i Hyrije Hanës” i autores Prof. dr. Sabile Keçmezi-Basha (01.06.2012)

Ftesë - Përurohet libri: “Kontributi atdhetar i Hyrije Hanës” i autores Prof. dr. Sabile Keçmezi-Basha (01.06.2012)...

Ftesë nga Shoqata Kulturore Shqiptaro-Gjermane ''Jetullah Islami' në Kiel

Ftohen të gjithë bashkatdhetarët me vendbanim në Kiel, rrethinë dhe nga mbarë Gjermania që të marrin pjesë në Akademinë Përkujtimore të organizuar nga Kryesia e Shoqatës me rastin e trembëdhjetë vjetorit të vrasjes nga forcat okupatore serbo-çetniko-sllave të Dëshmorit të Kombit Prof. Jetullah Islamit. Shoqatë kjo që me krenari e mban emrin e tij...

Invitation - Conference on Albanian Minority in Montenegro

On behalf of the Organizing Committee (Stefan Wolff, Cafo Boga, ViktorIvezaj and Shinasi Rama), I have the distinct honor and pleasure toinvite you to participate in the proceedings of the Conference on theAlbanian Minority in Montenegro. The Conference will take place at 405Silver Building, (100 Washington Square East New York, NY 10003) at...

Agim Vatovci: Votoni për Rona Nishliun në Eurovizion

Të dashur bashkëatdhetar kudo që jeni në Shqipëri, Evropë, Amerikë, Australi ejani e ti gëzohemi sukseseve të këngëtares sonë zonjushës Rona Nishliut nga Mitrovica, mbesës së Qerime Shote Galicës dhe një herit motrës së Majlinda Kelmendit. Se di se sa jeni të vedishëm se kurrën e kurrës nuk na u ka nevojitë ndihma e juaj o vllëzer e motra se sa diten e Shtunë ku në Azerbejxhan, në qytetin e...

Vetëvendosja në Zvicër: Takim me publicistin Virgjil Kule - 27 maj 2012

Në kuadrin e 100 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, Qendra e LëvizjesVetëvendosje në Zvicër ju fton në organizimin e takimit me publicistin Virgjil Kule metitullin :« KULME SHQIPTARE DJE DHE SOT »Takimi do të mbahet në dy pjesë :1. Pjesa e parë është promovimi i librit të autorit Virgjil Kule, me titullin «Kryqtari i fundit », në të cilën pjesë do të ketë edhe një bisedë me autorin mbi këtë libër...

Ftesë nga LSHAKSH në Gjermani

Përzemërsisht ju ftojmë të merrni pjesë në: Manifestimin tradicional “AZEM SHKRELI” kushtuar figurës madhore të kulturës shqiptare- Azem ShkrelitRrjedha e programit:Pjesa e parë:Se bashku me Azem Shkrelin1. Referim kushtuar jetës e krijimtarisë shumëdimensionale të Azem Shkrelit 2. Dokumentari “Se bashku me Azemin”- Video- incizim nga promovimi ...