E premte, 02.12.2022, 03:23 PM (GMT)

Speciale » Namani

Qazim Namani: Gjurmët arkeologjike në qytetin e Kassovës

Rajoni i Malësisë së Galabit shtrihej në mes të qyteteve të zhvilluara në kohën ë antikitetit Nishit dhe Ulpianës. Nga burimet e autorëve antik kuptojmë se në këtë rajon jetonte fisi i njohur dardan Galabroi. Gjatë kohës së sundimit romak në këtë rajon rrëzë kodrinave të pasura me minerale u ndërtuan disa qytete të...

Qazim Namani: Gjurmët arkeologjike në Gjytetin e Marecit me rrethinë

Fortifikimet në territorin e Kosovës së sotme janë ndërtuar që në kohët e hershme të shoqërisë njerëzore, respektivisht në epokën e bronzit. Këto ndërtime u kushtëzuan për tu mbrojtur nga sulmet e fiseve të ndryshme qe vinin për të plaçkitur dhe zaptuar territore.Kulina e Krilevës apo siç quhet...

Qazim Namani: Gjurmët arkeologjike në fshatin Peshter dhe Brus

Gjurmët e para të veprimtarisë së shfrytëzimit të mineraleve në rajonin e Ulpianës, Prishtinës dhe të Janjevës  na çojnë në mileniumin e tretë para erës sonë në brigjet e lumit të Graçanicës me rrethinë. Formacionet e shkëmbinjve silicor (të quajtur gurgacë) që kanë veti të copëtohen për...

Qazim Namani: Servia emër rajoni në shërbim dhe jo emër etnie

As komb dhe as etni Serbe nuk ka ekzistuar në mesjetë! Serbia u krijua si entitet politik në shekullin e XIX duke e asimiluar popullsinë shqiptare dhe vllahe.Serbët e sotëm kurrë nuk kanë pasur shtet, as identitet etnik, para shekullit XIX – Servia emër rajoni në shërbim dhe jo emër etnie...

Qazim Namani: Familja Gjinolli dhe sundimi i tyre në qytetin e Vrajës

Gjatë shekullit XVIII dhe fillim të shekullit XIX, Pashallarët shqiptar qeverisnin si gjysmë të pavarur, e kishin ushtrinë e tyre, mirëpo dhe shpesh herë i harxhonin potencialet e tyre ushtarake, duke luftuar mes veti, për grabitje të pronës, dhe territoreve të njëri tjetrit...

Qazim Namani: Trashëgimia kulturore në Prishtinë

Trashëgimia kulturore dhe historike në komunën e Prishtinës është duke u shkatërruar si pasoj e çrregullimeve administrative dhe përzierjes së kompetencave mes pushtetit lokal dhe atij qendror (Komunës së Prishtinës dhe MKRS). ...

Qazim Namani: Sektori i natyrës

Në vitin 1951 në kuadër të Muzeut të Kosovës themelohet edhe sektori i Natyrës. Në vitin 1956 ky sektor kishte 12 punëtor. Prej kësaj periudhe e deri në vitin 1964 punoi i pavarur...

Qazim Namani: Sektori etnologji-etnografi

Etnologjia si disiplinë shkencore filloi të zhvillohet në gjysmën e dytë të shek. XVIII, përkatësisht nga viti 1775. Në Prishtinë para luftës së dytë botërore...

Qazim Namani: Sektori i historisë

Kosova për shkak të pozitës gjeografike dhe strategjike është një nga vendet që ka zgjuar interes të fuqive të mëdha të kohës, dhe ishte arenë e shumë ngjarjeve historike...

Qazim Namani: Sektorët e Muzeut të Kosovës

Interesimi për të studiuar vlerat e trashëgimisë arkeologjike në Kosovë fillojnë që nga shekulli XIX, duke filluar nga francezi Pouqueville, anglezi Martin Leake, arkeologu francez...

Qazim Namani: Koleksionaret

Ky koleksion është i vendosur në xhaminë e Sinan Pashës në Prizren, hapja e këtij koleksioni për qytetar është bërë me 25 korrik 1969, pas shumë analizave u vendos që...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora