E diele, 05.02.2023, 02:23 AM (GMT)

Editorial » Mehmetaj

Gani Mehmetaj: Kur i varfëri agjëron, i pasuri gëzon!

"Pse serbët kanë më shumë se sa ne?", e pyesnin dikur hoxhën e UDB-së besimtarët, ndërsa ai e kishte përgjigjen në maje të gjuhës, "serbët e kanë këtë botë të rrejshme, kurse ne botën e amshueshme, prandaj duhet t'i durojmë"...

Gani Mehmetaj: Jo vakt dreke, por kohë dreke

Fjala arabe vakt shqip përkthehet kohë. Nuk ka kush qe i bind bashkëkombësit e mi përtej Drinit se kohës së drekës në gjuhën shqipe nuk i thuhet vakt dreke, sepse vakt arabisht dmth kohë. Fjalori i Gjuhës së Sotme Shqipe në mënyrë të çoroditur fjalën arabe vakt e ka futur në thesarin e shqipes, ndërsa...

Gani Mehmetaj: Kur filmat e Rikard Ljarjes i shihnim fshehurazi

"Rikardi ka zënë shtratin", me tha miku im Saimir Kumbaro në nëntorin e vitit të kaluar, ndërsa e pyeta për Rikard Ljarjen regjisorin dhe aktorin e madh shqiptar. Sa herë vija në Tiranë, meqë gjithnjë isha në nxitim për  një punë apo tjetër, pyesja miqtë për te. Me erdhi keq, kur Saimiri ma tregoi edhe...

Gani Mehmetaj: Korbat e islamit sillen mbi Dardani

Kur nga Turqia erdhën ndihma simbolike, në emër të koronavirusit, dolën i madh dhe i vogël në aeroport  që ta falënderonin babanë e tyre shpirtëror, Erdoganin. Gati sa nuk u vunë në rresht zyrtarët e lartë, të gatshëm të bënin punën e hamallit dhe ti shkarkonin ndihmat aq shumë u përgjëruan...

Gani Mehmetaj: Shtatorja e akullt

Dy hije m’u fanitën përtej kodrinës. Fërkova sytë. Nuk besoja në fantazma, por hijet dolën dhe u zhdukën. Nata ishte e ftohtë akull. Gjumi m’i mbyllte sytë, të ftohtët më ngrinte, kurse frika më drithëronte. Hëna e bardhë në të argjendtë shpërndante reflekse drite mbi borën e acartë...

Gani Mehmetaj: Qyteti i sharmit mahnitës

Cyrihu është qyteti më i madh i Zvicrës dhe më i bukuri, apo ndër më të bukurit (që të mos u mbetet hatri Gjenevës, Lucernit e Lozanës), me qendra të mëdha financiare, me biznese ndërkombëtare, me diskoteka e restorante. Liqeni i jep sharmë të veçantë qytetit ditën e natën. Lumi Limmat buron nga Liqeni i Cyrihut...

Gani Mehmetaj: Bisha me çifteli

E takova në Gjenevë në një manifestim kulturor shqiptaro-zviceranë. Kur e pashë pas tetë vjetësh, rrymimi i fortë me një ngrohtësi përvëluese, ma përshkoi gjithë shtatin, me la forca, mu shkëputën gjymtyrët, nuk i zotëroja dot lëvizjet, gjoksi me shtrëngonte me një dhimbje të fortë, ndërsa këmbët vetëm sa nuk më lëshuan...

Gani Mehmetaj: Si mësova për vrasjen e Jusuf Gërvallës

Vazhdoja shërbimin e detyrueshëm ushtarak në qytetin slloven Kranj, kur mësova për vrasjen e Jusuf Gërvallës. Nga biseda telefonike me babanë në Pejë mora vesh se dje e vranë në Gjermani me të vëllain Bardhoshin e Kadri Zekën. Se si më dukej, nuk isha mësuar të dëgjoja për vrasjen e njerëzve që i njihja...

Gani Mehmetaj: Vdekja e Ibrahim Rugovës – fundi i një epoke

Rreshtat e gjatë me kilometra, në acarin e dimrit, njërin ndër dimrat më të ftohtë prej se mbahej në mend, ishin formuar para Kuvendit të Kosovës. Durimi i pritjes për t’ia bërë nderimet e fundit presidentit të vdekur, dëshmonte se ata e vlerësonin punën e tij njëzetvjeçare. Pikëllimi e mbërtheu qytetin, e pushtoi Kosovën, pesha e humbjes ...

Gani Mehmetaj: A është arabishtja gjuha e parë zyrtare në Gjakovë?

Ky mbishkrim vetëm në gjuhën arabe me shkronja arabe, nuk është në Arabinë Saudite, nuk është as në Kuvajt, Siri a Irak, është në Gjakovë, afër qendrës së qytetit. Prapa ballinës arabisht (shqipen e ndalon islami sepse e trajton gjuhë të djallit) është Teqeja e Gjakovës, e shpërfytyruar...

Gani Mehmetaj: Karantina Serbi -Shqipëri nuk mund të quhet minishengen

Karantina Serbi-Shqipëri nuk mund të quhet minishengen, është karantinë ku i ka futur më të drejtë Bashkimi Evropianë. Vuçiqi e Rama janë mashtrues e delirantë, që ua dinë mendësinë shtetasve të tyre. Por sado t'ia bëjnë qefin njëri- tjetrit (njëri për ta shuar nostalgjinë e shqiptarëve për Jugosllavisë...

Gani Mehmetaj: Fantazma e Jugosllavisë e ka mbërthyer trurin e shqiptarit

Sulmi i kryeministrit të Shqipërisë ndaj partive politike e institucioneve në Dardani, i mbështetur nga analistët mercenarë të televizioneve të Tiranës,  me ngjanë në sulmet e Enver Hoxhës e të komisarëve partizanë  kundër   "kokëderrave kosovarë" , që nuk bindeshin se ata serbët i kanë vëllezër.  Partizanët  shqiptarë  e çarmatosen...

Gani Mehmetaj: Pse i pëlqen Rama kombmohuesit Andriç, Kusturica dhe Bregoviç

Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë, i veçoi tre kombmohuesit: Ivo Andriçin, Emir Kusturicen e Goran Bregoviçin, për hatër të Beogradit. A ia kanë thënë kryeministrit se Ivo Andriçi, jeniçer serb, i lindur në Bosnjë e Hercegovinë nga nëna e babai kroat, e mohoi kombin e vet, u bë serb sepse i dhanë privilegje e poste diplomatike...

Gani Mehmetaj: Ku janë ngjashmëritë e istrianëve e të shqiptarëve

Salla e Teatrit të qytetit ishte e vogël sa të zinte të gjithë të interesuarit për shfaqjen e filmit "Babai" të Visar Morinës. Qindra syresh prisnin edhe në  korridore, dhjetëra ishin në shkallët e teatrit. Shqiptarët e qytetit të Poreçit dhe ata të Qarkut të Istrisë (Kroaci) kishin përgatitur një program e prezantim të veçantë...

Gani Mehmetaj: Murtaja

Dikush tha se ka rënë murtaja. Tmerri ma akulloi zemrën. E dija ç'është murtaja. Kisha lexuar sa shumë na kishte gjymtuar. "Murtaja po bën kërdinë", tha ai që e lëshoi lajmin tronditës, "vetëm se ne nuk kemi sy ta shohim e shqisa ta ndiejmë". Njerëzit u mpinë. Murtaja në shekullin XXI? pyetën njerëzit të çoroditur...

Gani Mehmetaj: Muaji i mjaltit Shqipëri-Serbi

Kroatët e dëbuan Serbinë nga bregdeti Adriatik me 1992 pas luftës të përgjakshme dhe përpjekjeve njëshekullore për çlirim. Kështu e përmirësuan gabimin fatal të vitit 1918 kur u bashkuan nën mbretërinë serbo-kroate-sllovene sa nga presioni francezë, aq edhe nga shpresat ...

Gani Mehmetaj: Don Kishoti i Tiranës ia ofron Shqipërinë Serbisë!

Është hera e dytë brenda tetëdhjetë vjetësh që zyrtarët shqiptarë bëjnë përpjekje ta fusin Shqipërinë në Serbi. Një herë ishte Enver Hoxha ai që e luti Josip Broz Titon ta pranonte Shqipërinë në Jugosllavi, përkatësisht në Serbi  të zgjeruar, por rrethanat ndërkombëtare e penguan këtë krim. Herën e dytë ishte Edi Rama...

Gani Mehmetaj: Toka e premtuar

Stuhia e bëri rrëmujë qiellin. Dridhjet epileptike të fluturakes shkaktuan frikë të pakontrolluar ndër udhëtarët. Dikush tha se rrufeja e goditi motorin e parë. Klithmat përpiqej t’i qetësonte stjuardesa nëpërmjet altoparlantit. Ajo i luste të gjithë të mos ngriheshin në këmbë, të mos mësynin nga ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora