E shtune, 23.09.2023, 08:15 AM (GMT+1)

Editorial » Mehmetaj

Gani Mehmetaj: A duhet ti harrojmë 2000 vjet histori

E merkure, 19.10.2022, 07:55 PM


A duhet ti harrojmë 2000 vjet histori

Nga Gani Mehmetaj

Ta urresh a të mos e durosh krishterimin, është të urresh të parët tu, të përpiqesh të shlyesh nga kujtesa kombëtare 2000 vjet histori. Nuk të detyron askush ta besosh Zotin, as të ekzaltohesh me  krishterimin, por të kapërcesh me ethe njëzetë shekuj, sepse turqit që ta dhanë fenë e tyre me shpat e me gjak, kanë mosdurim ndaj krishterimit, është të bëhesh servil i padinjitetshëm, harrestarë i pafalshëm, njeri pa të kaluar dhe pa të ardhme,

Në periudhën 1700 vjeçare të krishterimit patëm ngritjet dhe rëniet tona, lulëzimin e shteteve, principatave ilire-arbërore-shqiptare, ndërsa kur ra terri aziatik me fenë e turkut si fe mbizotëruese, ranë mbretëritë, principatat dhe shtetet shqiptare. U bëmë vasalë, na skllavëroi një herë turku, pastaj serbi e greku, kurrë më nuk e morëm vetën,  na piu e zeza. U bëmë dele e zezë në Evropë.(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora