E diele, 28.05.2023, 11:51 PM (GMT+1)

Editorial » Mehmetaj

Gani Mehmetaj: Rugovën, si e kam njohur

E marte, 12.07.2022, 07:11 PM


Rugovën, si e kam njohur

Nga Gani Mehmetaj

Ibrahim Rugova nuk ishte figurë rastësore. Nuk ishte as meteor, që ndriçon me farfuri e shuhet në heshtje. Personaliteti i tij u krijua në një kohë të gjatë. Student i Prishtinës, specializant i Parisit, shkolla franceze e shquante me risitë e qasjes letrare, me frymën perëndimore, e kundërta e shkollës jugosllave që ishte një përzierje mes zhdanovizmit sovjetik dhe diktaturës së socializmit “vetëqeverisës”- socializëm tinëzar që të shtypte në heshtje.

Ishte i pazakontë interesimi i Rugovës për Pjetër Bogdanin, kolosin e letërsisë shqipe dhe prijës i kryengritjes më të madhe shqiptare kundër Perandorisë Osmane, pas Gjergj Kastriotit.

Koha e nxori në sipërfaqe, por Rugova nuk priti, i priu kohës. U shqua me angazhimin, guximin, largpamësinë dhe maturinë, që nuk i kishin prijësit e tjerë para tij.

Djalë jetim nga i ati, Ukë Rugova - që ia pushkatuan partizanët serbë, sepse ishte në krahun e nacionalistëve, - ai u rrit në ambientin e nderë të terrorit, vrasjeve të pas Luftës së Dytë Botërore, dëbimit të shqiptarëve në Turqi dhe ndjekjeve të UDB-së. Shkollimin e kreu në Universitetin e Prishtinës, për të vazhduar në Parisin e Roland Barthes.

Nga libri i sapobotuar: "Rugoven si e kam njohur", UETPRES, Tiranë, 2022.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora