E shtune, 25.03.2023, 11:47 AM (GMT)

Udhëpërshkrim

Asllan Dibrani: Akademi përkujtimore me rastin 41 vjetorit të vrasjes së Vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës nga UDB

E enjte, 26.01.2023, 07:50 PM


Akademi përkujtimore me rastin 41 vjetorit të vrasjes së Vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës nga UDB-ëja jugosllave!

Shkruan Asllan Dibrani

Nata e 17 Janarit të vitit 1982 ishte një natë e kobshme nga krismat e pushkës së UDB-s jugosllave që iu murrën jetën vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës.

Këta ranë nga dora mizore e asaj nate qe u mbushën plotë 41 vite nga përkujtimet që ju bëhen anë e mbanë botës shqiptare. Ajo natë e kobshme i vrau tinëzisht burrat ma të nderuar të popullit shqiptar. Por atë natë për historinë e re shqiptare linden tre burra, tre heronj, tre intelektual dhe tre luftëtarë që nuk do të vdesin kurrë! Vepra e tyre do të jetë e përjetshme ne zemrat e  çdo shqiptar. Ishin tre luftëtarë që i lëkunden themelet ish-Jugosllavisë.

Për këta dëshmor është bërë traditë ndër shqiptarë që të kujtohen, e sidomos në Shtutgard me rrethinë, që lanë gjurmët e veprimtarisë se tyre. Për nder të përkujtimeve të këtyre martirëve shumë vite me radhë iu bënë homazhe në varrezat e Shtutgardit nga gjithë emigracioni shqiptar në Evropë. Këtu vinin më qindra autobusë ,me mijëra automjete , deri sa u bartën eshtrat e tyre për në Kosovë. Tani manifestohet në shoqata ,klube etj.

Një tubim i këtillë u  mbajt  me 21.01.2023, Akademi përkujtimore , kushtuar vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës.

Organizimi u bë  nga Shoqata Kulturore Shqiptare „Kadri Zeka“ në Nurtingen.

Akademia e hapi zotëri  Jahja Gashi, Kryetar i Shoqatës "Nëna Terezë "në Göppingen të Gjermanisë me etnonimin e himnit kombëtar dhe të Republikës së Kosovës si dhe një minutë heshtje për gjithë atdhetarët që ranë dhe u martirizuan për lirin e Kosovës dhe trojet shqiptare.

Pamja  e dy veprimtarëve shume vjecar Jahja  Gashit dhe   Xhafer Leci udheheqes te takimit.

Zotëri Jahja Gashi  e ftoj në foltore  veprimtarin  e madh  zotëri Xhafer Lecin kryetarë nderi i ShKSH „Kadri Zeka „ t’i përshëndetë të pranishmit dhe iu  uroj pjesëmarrjen  e tyre në këtë takim madhështor dhe kombëtar.

Veçanërisht mirëseardhje  i uroj për Ambasadorit te Republikës së Kosovës Dr.Faruk Ajeti qe udhëtoj nga  Berlini .Ashtu i përshëndeti edhe  Lumturije Lipovecen konzulle e përgjithshme në Shtuttgart z. Besnik Miftaraj dhe gjithë stafin e Konsullatës në Stuttgart si dhe gjithë veprimtarët bashkëveprimtarët e vëllezërve Gërvalla .

Z.Xhafer Leci shkurtimisht bëri një përshkrim për veprimtarinë kombëtare patriotike të vëllezërve Gërvalla dhe bashkëveprimtareve që dhanë jetën për kombin shqiptarë .

Pastaj fjalën e morri ambasadori Dr.Faruk Ajeti që e përshëndeti akademinë dhe të pranishmit  me  një fjalim  përmbajtjesor .Ambasadori në fillim citoi fjalët e Jusuf Gërdallës që i kishte lënë me rastin e atentatit me 17 Janar 1982 në Untengrupenba afër  qytetit te Heilbronit. ku edhe kishin vizituar vendin ku ka ndodh atentati duke vënë kurorë me rastin e 41 vjetorit të vrasjes .

Pos fjalimit te  zotiti Xhafer Leci Kyetar Nderi i Shoqatës “Kadri Zeka”

1.- dhe Zotëri  Dr. Faruk Ajeti, Ambasador i Republikës së Kosovës në Berlin,  fijen e morën edhe bashkëveprimtarët e këtyre 3 heronjve dhe veprimtar e artist e publicist

2.Z Kolë Merturi dhe Nami Ramadani, ndërsa bashkëveprimtari i tyre z. Fahredin Tafallari, nga Kosova përshëndetë të gjithë të pranishmit e kësaj Akademie.  

3.Z. MentorThaqi,poet dhe veprimtarë i hershëm i çështjes tonë kombëtare,

4.Z. Naser Hoxhaj, Kryetar, Shoqata “Dardania” Mannheim,

5. Z. Asllan Dibrani, ish i burgosur politik dhe publicist.

6- Z. Xhevdet Syla, Kryetar, Shoqata “Pavarësia” në Stuttgart

Pjesmarres ishin edhe ;

7.- Z. Gani Kryeziu, veprimtar dhe veterani i arsimit,

8.- Z. Refki Bytyçi,nënkryetar i Shoqata “Kosova” në Felbach,

9.- Z. Asim Lokaj,Kryetar i Shoqatës „ Malësia“ në Mössingen,

10.- Gjylije Lecaj, Sekretare e Shoqatëse Qendra Kulturore Stuttgat,

11.- Shefki Jakupi,veprimtar i hershëm,

12.- Shaban Qlaj,veprimtar ,poet e këngëtar qe recitoj një  poezi kushtuar këtyre  heronjve., 13.- Z. Falënderojmë Qani Rexhepin, veprimtar dhe afarist, cili sot ka sjellë ushqime falas, por nuk ka mundur të marrë pjesë,

14.- Në fund falënderojmë Z. Nue Lekaj, zyrtar në Komunën e Wernaus, cili e  ndihmon përherë për sigurimin e kësaj salle këtu dhe tjera ndihma tjera.

Një kolorit shumëngjyrësh  e treguan valltaret nga Shoqata "Nënë Tereza" në Göppingen me një defilim  të bukur dhe tejet premtues e artistik.

U mirëpriten edhe recitimet e leximet e vargjeve të tyre në përkushtim të Akademisë Përkujtimore nga Mentor Thaqi, Xhevdet Syla dhe Shaban Çelaj që iu dhuruan emocione dhe kënaqësi të pranishmëve!

Mentor Thaqi, Sekretar i Lidhjes së Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë, në emër të LKSHM-së dhe të Kryetarit Musa Jupolli, nderoi me Mirënjohje për veprimtari shembullore atdhetare asociacionet: Klubin Shqiptar "Bardhosh Gërvalla" në Ludwigsburg, Shoqatën Kulturore "Nënë Tereza" në Göppingen, Shoqatën Kulturore "Kadri Zeka" në Nürtingen, Trinomin e Nderit Kombëtar (post mortem): Enver Hadri, Vehbi Ibrahimi dhe Musa Hoti si dhe Atdhetarin e paepur (post mortem) z. Emin Fazliu, alias Emil Kastrioti!

Akademia Përkujtimore u përmbyll me këngë kushtuar heronjve. Një byfè me ushqime tradicionale, kafe dhe verëra u soll nga z. Qani Rexhepi. Nga Shoqata  u gostitëm  edhe me raki shpie nga Nue Lekaj. Atmosfera ishte shume miqësore  me biseda dhe kuvendime të përzemërta dhe të ngrohta.

Edhe sonte si përherë nuk munguan fotografimet dhe incizimet nga zonja Katarina Griesser dhe zotni Gani Kryeziu, kronistë besnikë të gjallimit tonë kombëtarë e shpirtëror.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora