E merkure, 08.02.2023, 10:45 AM (GMT)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Barbara dhe hetues Odhiseja

E marte, 03.01.2023, 07:54 PM


Barbara dhe hetues Odhiseja

Nga Kastriot Dervishi

Barbara Wladislaw Gluc, shtetase polake, u martua me Vasillaq Orgockën dhe në vitin 1956 erdhi në Shqipëri. Me profesion laborante punoi në fabrikën e birrës së qytetit. Në vitet 1962-1966 ishte në përpunim nga Sigurimi i Shtetit, por vetëm në vitin 1968, cilësohej drejtimi ndaj si “agjente e mundshme e zbulimit polak”. Gjatë gjithë përpunimit, deri në arrestimin e saj më 26.2.1969, nuk del asnjë element spiunazhi, por vetëm agjitacion e propagandë dhe “shkelja e dispozitave valutore” (siç quheshin blerjen e vogla). Hetuesinë në Tiranë e nisi hetuesi Qemal Metaj, por ky nuk e akuzoi më shumë se agjitacion dhe shkelje të dispozitave valutore. Për të përmbysur situatën, pas torturimeve të rënda, çështjen në dorë e mori hetuesi Odhise Porodini, i cili më 8.4.1969, arriti ta detyrojë të nënshkruajë akuzën e “spiunazhit” sipas akteve që kish shkruar vetë. Se çfarë interesi kishte “zbulimi polak”, rreth fabrikës së birrës në Korçë, as Porodini dhe as shokët e tij, nuk i jepnin dum si muhabet. Kaq i kishin akuzat e përgjithshme për “zbulimin polak”.

Barbara që u përfshi në një proces ku ishte edhe i shoqi i saj, u dënua me 25 vjet heqje lirie dhe konfiskim të pasurisë. E shkatërruan nga torturat deri në çmendje. U amnistua dhe lirua më 24.6.1971 pas ndërhyrjes e presionit të ambasadës polake në Tiranë. Me barelë e nisën në Rinas.

Shoqëria jonë sot, mallëngjehet me historinë e Barbarës, por nuk ndahet dot nga veprat kriminale të odhiseve me shokë.

Fotoja e martesës së Barbarës me Vasillaqin(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora