E shtune, 26.11.2022, 02:51 PM (GMT)

Kulturë

Kristaq Turtulli: Shatërvani

E merkure, 16.10.2013, 06:00 PM


KRISTAQ TURTULLI

 

SHATËRVANI

 

Hesht shatërvani në parkun e mbuluar me fletë,

I veshur i tëri me myshqe,

Stërkala fëmijërie nuk shoh atje,

I ngushtë duket, i vogël, i dalë mode...

 

Hesht shatërvani në parkun e mbuluar me fletë,

Fishekzjarrët e ëndrrave rinore s’janë më.

S’gjeta një gjurmë prej puthjes që më dhurove,

Mblodhe gjunjët më the: mos, jam vajzë...

 

Hesht shatërvani në parkun e mbuluar me fletë,

Veç një ketër i hirtë është atje...

U ndamë për një fjalë që s’duhej thënë,

Atë natë të mugët pa hënë...(Vota: 4 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora