E shtune, 25.06.2022, 08:22 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: FatosEdvinSalihi

E shtune, 20.02.2010, 10:58 PM


FatosEdvinSalihi

Nga Ilir Dardani

Te internuarit, denuarit dhe te ekzekutuarit politik ne kohen e diktatures nuk ishin si demokratet e sotshem, por ishin vlera e vetme politike e Shqiperise se nente dekadave te fundit.

Une nuk isha aq i zoti sa te hap dosje dhe te zyrtarizoj krimet komuniste, te largoj nga politika komunistet dhe bijte e bijat e tyre, t’i mbyll gojen qenit perbindesh ramiz alia dhe as buqes vampire nexhmie hoxha. Goja u mbyllet por une nuk jam vrases.

fatos nano
Une jam aq i zoti sa t'i them fatos nanos se Ty te vjen nga pas historia e zeze, droga, alkooli, bastet, kurveria, dhuratat 500- dollareshe kamariereve neper lokalet e Greqise, ne kohen qe populli ‘’yt’’ vuante per buke.
Ti ishe nje komunist, bashkepunetor i ramiz Qenit e nexhmie Buqes, por pasi ra shtetrrethimi u mundove ta nderrosh fytyren duke e mbuluar me leshin e Buqes, apo edhe te Qenit.
E more Shqiperine me lufte, i mbeshtetur nga milloshevici dhe ja fale djallit, por nuk harrove t’i falesh vetes laviret e Greqise dhe parate e Shqiperise!
8 vjet qeverise dhe ne na ktheve 80 vite mbrapa, kurse xhepin tend e cove 80 dekada para.
Ti nuk ke dhe aq faj, sepse shqiptaret, keta gomere (jo te gjithe), te vine pas bythe. Gazetare e fshatare te nderojne sepse u mungon njerezia.
Ti per mua je nje zero njeri, por nga ana tjeter: shifer e panumerueshme mallkimesh ne dem te shtetit te Shqiperise e Kombit shqiptar.

edvin rama
Ti je ne radhe te pare nje psikopat i nje dimensioni te rralle, por qe te vine pas mjaft specie te tilla. Te gjithe qe te vine pas jane Psikopate, qofshin mijera apo miliona. Eshte koha qe politika shqiptare te behet Nje sepse shqiptaret kane mbetur te lecitur nga Europa. 
Shqiptaret po plaken 30 vjecare, larg ne mergim, nga mungesa e vizave. 
Shqiptaret kane mbetur pa komb dhe u shkon jeta kot, pa krijuar familje, pa shijuar nje dite jete.
Shqiptaret kane mbetur larg zhvillimeve te kontinentit te tyre.
Shqiptaret jane ne mjerim dhe ti perbindesh, ti i biri i kristaqit, komunistit vrases, nuk do te dish sepse interesi personal kalon cdo problem te popullit - here te marre e here te mjere - shqiptar.
Me keto kutite, ti krye-morr i tufes se morrave, po e demton seriozisht Shqiperine dhe te ardhmen e saj. Edhe kush nuk kishte mendim te keq per ne shqiptaret, me kete cmendurine tende do i bashkohet korit: shqiptaret jane per t’u lene te mbyllur ne kafaza enveresh.

sali berisha
Nuk ka si te mungoje, kur permendet fatos nano, as prijesi i shqiptareve drejt islamlliqeve te botes azitike.
Ne fillimet e tija, pasi e kishte hedhur testen e partise se enverit dhe bashkuar me me te fortet e kohes, popullin demokraci-dashes, anetaresoi Shqiperine ne Konferencen islamike, sepse edhe ne jemi nje popull islamik: sepse na pushtoi turku dhe me shpate e terror, ne emer te profetit e islamit na vrau ose na beri islamike. Por edhe nese e tolerojme kete turp te salihit dhe Shqiperise, Shqiperia nuk eshte islamike sepse te pakten 50% e shqiptareve te Shqiperise nuk jane myslimane, por qe jane pagezuar me emra te tille nga baballare injorante ne kohe injorante.
Pasi na ‘’rehatoi’’ ne islam, largoi edhe Ameriken dhe politiken e saj Humane duke pranuar se eshte vete ky fshatar (nuk kam asgje me fshataret. Edhe qyteti im i lindjes Bajram Curri fshat eshte) sulltani i gjithckaje ne keto troje te thata me arome gjaku te pafajshem.
Pas mos-mik-pritjes se atyre qe na deshen, u shfaqen firmat piramidale dhe ky anadollak nuk beri asgje per te mbajtur nen kontroll situaten. Ishte krejt e thjesht te kuptohej se keto firma e kishin bazen tek mashtrimi i njerit sot e i tjetrit neser…
salihi ishte president i shtetit qe u thye dhe per kete nuk eshte denuar (me 100 vjet heqje lirie sepse krijoi mbi 3000 varre dhe boshatisi qindra mjera xhepa shqiptaresh) ndonjehere.
Ne vitin 2009 inauguroi ‘’rrugen e kombit’’ e cila kushtoi 3 fishin (nuk kushtoi por 2/3 u vodhen nga kush mundi, duke filluar nga politikanet e drejtuesit me te larte te shtetit). Kjo rruge, pavaresisht inaugurimit fushat-elektoralist, ndoshta do perfundoje deri ne fund te ketij viti. Kesaj rruge i’u shtuan edhe disa dhjetra apo qindra miliona dollare, pas shembjes se tunelit.
salihi, sot ne diten perkujtimore te viktimave te komunizmit ne Shqiperi ngrehet i pari per t’i nderuar heronjte e vertete te demokracise, por qe asnjehere nuk e mori mundimin te kerkoje per eshtrat e tyre dhe as te denoje moralisht vrasesit e tyre!
salih berisha eshte i paprekshem per shume shqiptare, sidomos per fshataresine e Dardanise. Por faktet tregojne se sali berisha (se bashku me nano-ramen) nuk e meriton te jete as fshatar i thjeshte ne trojet tona.


(Vota: 33 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora