E diele, 14.04.2024, 05:38 PM (GMT+1)

Kulturë

Margaritit, familjes se persekutuar Dilo, nga poeti Anastas Duka?

E merkure, 04.03.2009, 08:09 PM


Nje Vjershe, shkruar nga poeti disident sheperjot, Anastas Duka, per Bashkefshatarin e tij Margarit Ilia Dilo, pasi doli nga burgu ferr i kenetes se Maliqit.

Vjersha eshte shkruar ne vitin 1960

MARGARITIT

Ndiqet, por jeton i lire

Ner fshatare ne fshatin t'im
Ben nje burre perjashtim ,
I dalluari acik
Kundershtar edhe armik...

Poshte lart , ketu ketje' ,
Vetem pa nje shok e she' ,
Pun' e tij ka marre fund ,
Nuk ben pjese asgjekund...

Kooperativ' e parti,
Front Keshille njelloi ,
Me nje mendj' e nje karar
E mbajne reaksionar...

Kur u duket per kollaj
Qe te ndiqet ky (pa faj),
Nuk kursejne grep aspak ,
Me keq nga dikur kulak..

Vetem vete, vetem shkon,
Pake vete viziton
Edhe flet me urtesi,
I regjur ne hall te ti..

Ne darsem gjekund s'e ke'
Ne gezim e ne hare,
Asgjekund s'ka per te vend
Ne nje mbledhj' e nje kuvend...

Dhe jeton ne kete fshat
E vjen rrotull posht e lart
Dhe ku mund , si histori
I rrefen ngjarjet e ti....

Dhe femijet mot per mot
I shtohen , ka pese sot...
S'gezon hic emer te mire ,
Ndiqet po jeton i LIRE.
------------------
25/ 11/ 60 //
ANASTAS DUKA
 
 
 (Vota: 4 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora