E premte, 19.07.2024, 04:14 AM (GMT+1)

Editorial » Sidheri

Elvi Sidheri: Romani im i ri, "Ishulli mes ujërash", porsa pa dritën e botimit

E diele, 02.06.2024, 07:50 PM


Elvi Sidheri:

Romani im i ri, "ISHULLI MES UJËRASH", porsa pa dritën e botimit, pak ditë nga Panairi i Librit i Prishtinës, që fillon më 5 qershor.

Ky roman ngërthen një frymëzim letrar pak atipik edhe për mua si autor, meqenëse shtigjet e sendërtimit të tij, u shtjelluan vetvetiu gjatë procesit krijues, në një drejtim ezoterik e shajnitës, në krahët e asaj magjepsje ngjizëse letrare, që e kam ndier thellësisht edhe unë gjatë shkrimit të tij, krahas një pasioni të afshtë jokonvencional që shenjon boshtin rrëfimor të këtij libri, sikurse pasqyrohet në ngjarjet që lexuesi do të hasë në faqet e tij, nga Selaniku i kapërcyellit të shekujve XIX-XX, gjer në ditët tona në Karaibe e istmin e Amerikës Qëndrore, në shpatet kodrinore të mbarsura me rite shtrignie të Kosta Rikës, duke prekur gjurmët e personazheve të këtij romani, në jugun pjellor të Sllovakisë e Korçën time të origjinës.

Ju pres në Stendën e Botimeve JETA në Panair nga e mërkura e ardhshme, për të vijuar më tutje me të tjera ngjarje letrare kushtuar këtij romani kaq thelbësor për mua.

Faleminderit përzemërsisht Lena Graphic për botimin e përkryer.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Elvi Sidheri: Trimi arvanitas Odysseas Androutsos Elvi Sidheri: U bëfsh 1000 vjeçe, Tirona ime! Elvi Sidheri: Fjalët e të mbijetuarit të Buchenwald dhe Auschwitz, 100 vjeçarit Eddie Jaku Elvi Sidheri: Zbulimi i ri madhështor arkeologjik në rrënojat e qytetit të lashtë iliro-dardan të Ulpianës Elvi Sidheri: Në Vushtrrinë e kështjellës së vjetër Elvi Sidheri: Krokodeilos Kladas (1425 - 1490) Elvi Sidheri: Vlerë e paçmueshme për historinë tonë Elvi Sidheri: Kur Milan Kundera pati ftuar në Pragë Márquez, Cortázar dhe Fuentes Elvi Sidheri: Shqiptarët e bregdetit të Azovit, dhe gjuha shqipe që flitet gjer në skajet e Ukrainës Elvi Sidheri: Kur Andon Zako Çajupi paraprinte kohët, me përshkrimin therës të Klubit të Selanikut Elvi Sidheri: Thadeus Benediktoviç Bulgarin, letrari i shquar kundërthënës ruso-polak, me origjinë të largët shqiptare Elvi Sidheri: Ati i 'Maqedonizmës' me rrënjë të panjohura shqiptare Elvi Sidheri: Letra e fundit para rënies heroike e Kristo Bagerit drejtuar të atit, Josif Bageri Elvi Sidheri: Një botim i çmuar për historiografinë shqiptare Elvi Sidheri: Aventurieri arbëror i shekullit XVI që sundoi brigjet e largëta të Indisë Elvi Sidheri: Anton Nikë Berisha - Krijues i mirëfilltë i letrave, që jeton me letërsinë dhe për letërsinë Elvi Sidheri: Vargjet e para në spanjishten mesjetare kushtuar Gjergj Kastriotit Elvi Sidheri: Gjenerali me origjinë shqiptare nga Shkupi që shpëtoi të krishterët e Stambollit Elvi Sidheri: Botohet “Qasje Artit Poetik” të Aristotelit, me shqipërim nga profesor Anton Nikë Berisha Elvi Sidheri: Dy Pjetër Bogdanët e mesjetës së arbërorëve dhe bullgarëve

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora