E diele, 14.04.2024, 09:51 PM (GMT+1)

Kulturë

Jahja Drançolli: Anëtarë të familjes fisnike Šufflay në shërbim të ndriçimit të historisë dhe arteve tona

E hene, 19.02.2024, 06:27 PM


Anëtarë të familjes fisnike Šufflay në shërbim të ndriçimit të historisë dhe arteve tona: Shqiponja dykrenore, vepër e Zlata Pl. Šufflay, motra e albanologut Milan Pl. Šufflay!

Nga Jahja Drançolli

Zlata Pl. Šufflay (1873-1956), motra e albanologut Milan Pl. Šufflay, kishte realizuar vepra nga artet e aplikuara, të cilat historiani Milan Šufflay i krahasoi me veprat e tij kushtuar historisë iliro-arbio-shqiptare. Në opusin e Zlata Pl. Šufflay ka paraqitur shumë motive nga Shqipëria, veçanërisht ai u bë i njohur me motive që vijnë nga heraldika shqiptare, siç thotë fjala, qëndisje e rrumbullakët (dantella, gajtani i rrumbullakët) e shqiponjës dykrenare, vepra këto të cilat ruhen në Thesarin e Katedrales së Zagrebit, me emrin “Albanska ?ipka na bati?e”!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora