E merkure, 22.05.2024, 03:45 AM (GMT+1)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Bërlloku te pragu i derës

E shtune, 18.11.2023, 08:33 PM


BËRLLOKU TE PRAGU

I DERËS SHTËPISË

NGA KALOSH ÇELIKU

Fatkeqësisht, ndaj Zotit: apo partive politike, kemi mjete të informacionit, gazeta dhe portale elektronike me thasë në shërbim të pushtetit ende ish jugosllav. Mos them: në Facebook, dhe Instagram të këtij të sotshmit në Maqedoninë e Veriut. Që, nuk e dinë ku e kanë kryet, e ku i kanë këmbët përpjetë në “hava” (Qiell). Mos e them për bythën e leckosur me arna në cilën parti politike të “vëllazërim - bashkimit”.

Imzot! Nëse, nuk e përzumë bërllokun te Pragu i Shtëpisë (Lëmë, para Dere), që na mbiu papritmas pasmenate para Shtëpisë me gjithë rrënjë dhe filiza shpërthyese e gjethe për jetë antishqiptare, Ditën e Sotshme?! Nuk, do të kemi Jetë Ditën Nesërme.

Shekuj me radhë si kërroca rruge me filiza ferre degë mbi degë?! Rrugëve për në “Baba Tomor”: Muzën e Perëndive, ku pihet vera. Dhe, bëhet Dashuri me Zanat e Maleve, në “Baba Tomor”. Vera, ku: ende mes maleve, gjatë këtyre shekujve të “vëllazërim - bashkimit” pihet me Dy shtama verë nën Rrap?! Nuk kemi Dalje!

Vështirë, e kemi ta përzëmë, Sot: bërllokun e kojshive, që na lindi te Pragu i Shtëpisë. Armiqtë tanë shekullor historik antishqiptarë, edhe “vëllezër”, në oborret e tyre partiake politike para Shtëpisë të “vëllazërim - bashkimit” ish  jugosllav me këngë e valle, pa e përdorur historikisht edhe Lapsin me Dy tyta, në fushën e betejës. Sot, fatkeqësisht: ende, Neokomunist. Mos, them: edhe, Nësër, që janë gati për Luftë antishqipatre?!

Prandaj, edhe sotekësajdite: ende, e kemi si “mike” Zorrën qorre nëpër këmbë, këto mbeturina politike të ”vëllazërim - bashkimit” ish jugosllav! Këmbekrye, ende komuniste ish jugosllave, në Shtetin e “përbashkët”. Sot, Neokomunist në Maqedoninë e Veriut. Edhe, atë: në Ditën e Sotshme “demokratike”, për Ditën e Nesërme në “BabaTomor”?!

Shkaku se, dihet: premtimeve me vite të “vëllezërve” ish komunistë jugosllavë. Sot, Nekomunistë. Bërllokun, ish jugosllav të “vëllazërim - bashkimit”, ende si shqiptarë nuk e përzumë nga Pragu i Derës Shtëpisë?! Bythekrye, ta hudhim te “Përroni i Thanës”, mes dardhave gorrice te “?ifligu” i Xha Derallës, si popull historik shqiptar matanë greminave.

Edhe, ky është Populli Shqiptar...(Vota: 19 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora