E shtune, 20.07.2024, 10:18 PM (GMT+1)

Mendime

Asllan Dibrani: Studio “Kojshia Show”, Sadri Imeri a është moderator apo ekstremist islamik?

E hene, 06.11.2023, 08:57 PM


Studio “Kojshia Show”, Sadri Imeri a është moderator apo ekstremist islamik?

Shkruan Asllan Dibrani

Këto ditë studiot televizive të Kosovës kanë garuar kush po bëhet ma myslimane, ma arabe ,ma turk i madh dhe  i devotshëm!. Televizionet e Kosovës  iu përngjajnë më shumë grupeve, farefisnive, partive dhe më në fund, po i qet në pah edhe ekstremizmin fetar islamik i përballuar  me ”Lëvizjen e grupit të Deçanit për  braktisjen e  fesë  islame” qe u formua këto dite .  Tërësia e shkrimeve që trajtojnë çështjen politiko-shoqërore të kohës në shtypin e përditshëm e periodik ose në botime të veçanta, apo  mediat e ndryshme  qofte edhe ato televizive duhet ti trajtojnë temat   ne një  forme shumë transparente  jo të njëanëshe ?

Në fushën e publicistikës përfshihen ligjet e rregullsitë e dhënies se një  informate mbi ecurinë   politiko shoqërore në  Kosove duke iu përmbajtura zanafillës  dhe sistemit programor  ne kornizat e një programi televiziv qofte informatë, analize, reportazh, lajm  apo intervistë.

Bisedimin që bën një udhëheqës politik a shoqëror, një njeri i shquar, një përfaqësues zyrtar etj, qofte edhe predikues fetar hoxhë, prift dervish apo tjetër, me një gazetar për çështje të rëndësishme  të analizave dhe shqyrtimin e te metave në shoqërinë tonë duhet të jenë  të bindshme dhe me plotë kuptimin e fjalës në interesin shoqëror qe t’i ikim  dizinformatave,  abuzimeve dhe njëanshmërisë , me çka e humb kuptimin e emisionit se për çka  je i thirrur duke kaluar menjëherë ne një emision jo produktiv për qytetarin.

Pamje  e Sadri Imerit me Mazllam Mazllami, hoxhë nga Prizreni i cili  u bëri thirrje myslimanëve që ta konsiderojnë flamurin kombëtar shqiptar si  arrën, leckë, bezë mbeturinë!!!

I tillë është  edhe emisioni  i  autorit “Kojshia Show”, Sadri Imeri, i cili nuk përfaqëson etiken e gazetarit as të emisionit qe e ka në vazhdimësi me figura te ndryshme dhe te ulta sidomos  në emisionet  me tematikë  fetare??? Ky pseudo gazetar i vetëquajtur edhe humorist  e saterik  nuk  i përket fare rregullave dhe ligjeve standarde te gazetarisë !!!

Pamje  me  Shqfqet Krasniqin njeri nga veprimtaret hoxhallarë ma ekstrem  i nëntokës  vehabiste  Azi -Serbi-Rusi i shoqëruar me  “gazetarin “ Sadri Imerin?

Ky tip Sadri Imeri është  larg standardeve gazetareske!. Ne emisionet e tij këto ditë ka pas edhe hoxhallarë te ndryshëm dhe njerëz të po asaj Lëvizje  qe u  formua në Deçan me  çka shumë lehtë  vërehet  se  është një  njëri qe nxit    ekstremizmin fetar islamik  duke  iu dhënë epërsi në emisionin  e tij hoxhallarëve .Pos pyetjeve ky që  iu shtron mysafirëve të  vete qe kundërshtojnë  fenë islame ai hapur përpiqet të ep edhe  opinione   qe më shumë  i përngjan   përçarjes shoqërore me emisionet  e tij të pa dobishme  dhe të pa kurrfarë  vlere. Lehtë  e përfiton  shikuesi apo dëgjuesi përshtypjen se ky është një tip   gazetari i pa shkolluar i pa përgatitur dhe shumë naiv duke nxitur xhamijizimin  dhe mejtepizimin  në ekstrem të  shoqërisë shqiptare. Hapur prononcohet duke e përkrahur dhe duke  harruar se është  gazetar e jo opinionist siç thekson dhe hiperbolizon islamizimin politik, antikombëtarë, antidemokratik, antieuropian, anticivilizues të elitës sonë te padijshme, te papërgjegjshme dhe të korruptuar në fushën politike.

Pamje  e këtij Sadri  Imerit  tip ekstremisti fetar në shoqërim  me kriminelet aktual qe asgjë shqiptare nuk duan as nuk e pranojnë as fenë, as flamurin, as rilindësit, as dëshmorët e kombit, as  figurat madhështore ,Skenderbeun  ,madje  Nënë Terezën e quajnë edhe  kurvë një shenjtore qe i dha a botës vlera ne fushën humanitare .

Ky njeri është për  shamijizimi dhe  mbulimin e  turpshëm të femrës shqiptare, ndër aktet ma negative, ma antidemokratike, me antikombëtare,  me anticivilizuse, këto 20 vitet e fundit, qe po i sjellin shoqërisë sonë vetëm  mjerim. Ofensiva e Islamit Politik në kombin tonë përmes xhamijavë, dhe islamizmit  radikal të popullit tonë, është ndihma ma e madhe e mundshme qe i japim Serbisë për me na luftua neve në arenën ndërkombëtare. Kombi ynë me ndihmën e gjithanshme te hoxhallarëve, dhe te politikaneve të padijshëm, te korruptuar, te pandërgjegjshëm, është tu i realizuar planet e Serbisë për me na larguar  nga Evropa . I tille është edhe ky gazetar  i lodhur i pa dijshëm qe lind pyetja se  kjo Studio “Kojshia Show”, autori  Sadri Imeri a është moderator apo ekstremist islamik?, dhe vegël e   programit të Vasa Çubralloviqit.(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora