E enjte, 13.06.2024, 08:49 PM (GMT+1)

Kulturë » Zhiti

Visar Zhiti: Pajtorja e Shqiptarëve

E merkure, 26.04.2023, 07:39 PM


PAJTORJA E SHQIPTARËVE

Nga Visar Zhiti

556 vjet më parë

në 25 prill Pajtorja e Shqiptarëve,

Zoja e Këshillit të Mirë,

Fugurja iku nga kisha e saj në Shkodër, rrëzë kalasë së famshme të Rozafës dhe u vendos në Itali, në një kishë afêr Romës, në Genazzano…

Nuk do të duronte dot pushtimin pesë shekullor otoman, u shkëput mrekullisht nga muri i shenjtërores, që do ta shkatërronin ashtu si turqit edhe diktatura komuniste, por ajo prapë do të ringrihej. Ndërkohë nuk harrohej 25 Prilli i 1467-ës, kur Zoja e Shkodrës kishte fluturuar me krahë engjëjsh dhe kishte mbërritur në kishën në ndërtim e sipër në Genazzano. Lajmi u përhap në të gjithë Italinë. Iku se nuk duronte dot pushtimin, por dhe që t’i kujtonte Europës që matanë detit Adriatik është një popull që derdhi gjakun për Europën dhe lëngon në robëri…

Falë mrekullive sot ai është vend pelegrinazhi, vijnë jo vetëm shqiptare, por dhe nga gjithë Italia dhe bota.

Shenjtja Nënë Tereza aty lutej gjithmonë para vizitave në Shqipëri. Ne kemi parë dhe letrën e saj, ku kërkonte kthimin e Zojës në Shkodër, andej nga kishte ardhur… si sot para 556 vjetêsh.

Zoja e Këshillit të Mirë, lutu për ne!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora