E shtune, 23.09.2023, 08:12 AM (GMT+1)

Mendime

Sadik Bejko: Krijimin e Partisë Demokratike e kam pritur...

E diele, 11.12.2022, 07:56 PM


Krijimin e Partisë Demokratike e kam pritur...

Nga Sadik Bejko

Kishte net e net që e gdhija pa gjumë. Për rreth dy vjet. Veshët i mbaja te radioja në lajmet . Komunizmi në Europë po rroposej vend më vend. Ishte një rroposje apokaliptike. Gjysmën e Europës po e vinte nën rrënojat e tij. Tek ne bie nuk bie? Të shkonte në të sëmës. Tundej e nuk këputej. Kur do të ndodhte edhe tek ne? Ankth.. Ato Plenumet e Ramizit... Ato radhët pa mish, pa miell, pa qumësht ... të merrej fryma të blije një bukë.

Më së fundi erdhi kjo datë. Si sot më  1991

U krijua PD.

E dha veten monstra... komunizmi .  Nuk do të kthehej më.

Këtë e ndieja. Dhe se frika ishte aty e fshehur në çdo qoshe rruge.

Por ra. PD ishte jo një shenjë .Ishte një gur kufiri. Më kthim prapa nuk do të kishte.

Kjo ishte PD. Kjo është edhe sot. Një simbol. Datë që më thotë mua: komunizmi nuk kthehet më.

U përmbys.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora