E diele, 10.12.2023, 01:05 PM (GMT)

Mendime » Çeliku

Kalosh ?eliku: Antonela e kërkon një burrë me lekë

E shtune, 29.10.2022, 06:50 PM


ANTONELA E KËRKON

NJË BURRË ME LEKË

NGA KALOSH ?ELIKU

Antonela e “Përputhjes” në Top Chanal, gjatë një emisioni debativ në “Shqipëria lave”, publikisht e kërkon një burrë me lekë. Aspak e çuditshme. Normale, edhe unë si shkrimtar me rreth shtatëdhjetë libra, i përkthyer në disa gjuhë të botës, e kërkoj një Grua me lekë, siç e kishte Balzaku Hanskën. Edhe, atëherë do të shihnit si lindë poezia. Librat, Natën e Madhe.

Poezia e Dashurisë, nuk shkruhet brenda katër mureve me bark të zbrazët, pa Dy shtama me verë. Dhe, një Grua të bukur besnike.

Fatkeqësisht, artistët shqiptarë deri më Sot, nuk e kanë pasur një Grua Hanskë shqiptare. Ndoshta, pas vdekjes mund të dali ndonjëra me lekë?! Fat, përsëgjalli pati vetëm Balzaku, që i doli zot me dashuri dhe lekë Hanska. Nuk e di populli shqiptar, sipas mendimit të Antonelës: artisti shqiptar, a do të ketë një Hanskë?!

Unë, si shkrimtar kam vetëm libra. Vepra të cilat, gjysmën e tyre i kam shkruar dhe publikuar, falë Grave të mia besnike pa lekë. Muza si personazhe nëpër libra. Tri Engjuj gra, që Njëra më ka pri para, e dy të tjarat më kanë mbajtur pëkrahu Rrugës për në Baba Tomorr. Malin e Perëndive, ku lindë poezia, pihet vera... Dhe, bëhet Dashuri...

Sot, edhe unë e kërkoj një Grua besnike me lekë!...(Vota: 8 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora