E shtune, 18.05.2024, 07:48 AM (GMT+1)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Plisin e atdheut putha

E hene, 17.10.2022, 07:02 PM


Poezi nga Xhevahir Cirongu

Plisin e atdheut putha

Vështrova syrin e qiellit blu,

aty lash shikimet e ndjejna u tret,

seç ra një re e bardhë atje mbi plis

dhe tek ne ngadalë u ndez një dritë.

Meteorët e e qiellit të shpirtit  tonë

drithërima plot dhimbje ranë mbi baltë,

u puthën të dy si vëllai me motrën

lamtumirë i thanë njëri-tjetrit, paçit fat.

Pse kështu, vendlindje e këtij moti

Ku po shkoni si zogjtë shtegtarë,

Mos vallë mallkimi qenka prej zoti ?!

Jo, se lë folenë e vendlindjes  me lotë të tharë.

Le të shtegëtojmë nëpër botë si lot i qiellit

Prapë do kthehemi me mallin e zhuritur tek ty;

Te plisi i atdheut me lot ngrirë  ndalova  atë çast

Gjithë dashuritë e zemrës u ndezën    flakë.

Durrës, 17 Tetor  2022(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora