E marte, 25.06.2024, 08:53 PM (GMT+1)

Kulturë

Neki Lulaj: Himarë

E diele, 24.07.2022, 06:59 PM


Neki Lulaj

HIMARË

Nëpër shekuj kemi përjetuar shtërngata

Por e kemi pasur të madhe dashurinë

Shumë vite ecëm nëpër heshta e shpata

E mbi telat me gjemba treguam trimërinë.

Kurrë s`jemi penduar për plugun e arës

Edhe të pëgjakur kemi kërkuar lirinë

Në Panormën më të bukur të Himarës

Ushton zhurma që sjell stuhinë.

Ti tepelenasi i ri me mjekërr

Ti korife i mençur i Delvinës

Ti derben Ali Pashë i Prevezës

Ti plaku i detit në ishullin e Janinës.

Muret me bedena u rezistuan shekujve

Kujtimet përvëluese nuk u zbehën asnjëherë

Emri yt pikturohet në bëmat e legjendave

Në kalanë e Porto Palermos mbete në kujtesë

Zëri akoma përplaset mes mureve të lashtë

Rrugët marrin trokun e kalit me ngjarje.

Mallkuar hijet e tradhëtisë në vitet që lamë

Pabesia të mos na trazojë heshtjen makabre.

Ti nuk vdiqe ne Janinë

Akoma jeton i gjallë atje në Tepelenë

E pas kurrë nuk jemi kthyer

O kohë me lukuni lugetërish të krisur

Oshëtijnë mes gryke trokëllima e kuajve

Rigon egër mbi shkrepat e thepisur(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora