E premte, 21.06.2024, 07:40 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Arbërorët ose ilirët e vjetër të trimit me famë botërore Gjergj Kastrioti

E diele, 24.07.2022, 06:22 PM


Arbërorët ose ilirët e vjetër të trimit me famë botërore Gjergj Kastrioti

Nga Gjon Keka

Në një studim historik të vitit 1833 (N.Rotterdam,A,1833) shkruan kështu:

„Këta ishin arbërorët ose ilirët e vjetër të trimit me famë botërore Gjergj Kastrioti (Skënderbeu), prej të cilëve edhe ne në të kaluarën kemi marrë shembuj nga guximi i tyre.

Pas vdekjes së tij ,vendi u pushtua plotësisht...“(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora