E shtune, 13.07.2024, 09:51 AM (GMT+1)

Kulturë

Blerim Rrecaj: Lulet e bregdetit

E diele, 24.07.2022, 05:58 PM


Blerim Rrecaj

LULET E BREGDETIT

Lule nën hije palme

Në plazhin e Durrësit

Lule të purpurta

Nën hije palme

Anijeve që shkojnë

U dëshirojnë rrugë të mbarë

Anijeve që vijnë

U dëshirojnë mirëseardhje

Zambakët e Ranës së Hedhun

Zambakët te Rana e Hedhun

Zambakët e bardhë

Duan të afrohen

Të kryshyten nën valë

Lule në plazh

Lule e verdhë në plazh

Duron nxehtësinë e madhe të diellit

Digjet si shputat e këmbëve mbi rërën e valë

Sheh me mall valët e retë e bardha

Shijon përkëdhelje puhize e ere

Dhe petalet i bien

Sado lehtë po t’i prekësh(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora