E hene, 22.07.2024, 02:39 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Dokument i rrallë që dëshmon ditën dhe vitin e lindjes të kryeheroit Gjergj Kastrioti

E hene, 18.07.2022, 07:31 PM


Dokument i rrallë që dëshmon ditën dhe vitin e lindjes të kryeheroit Gjergj Kastrioti

Nga Gjon Keka

Një dokument që dëshmon ditën dhe vitin e lindjes 6.Maj 1405, të kryeheroit dhe udhëheqësit të urtë, të guximshëm, vizonar dhe të pavdekshëm të Arbërisë europiane, Gjergj Kastriotit.

Ky dokument është një fakt që e forcon atë që kam shkruar edhe më parë në librat e mi për Gjergj Kastriotin rreth ditëlindjes së Mbretit tonë arbëror dhe mbrojtësit e ruajtësit të qenjes dhe identitetit tonë kombëtar. Dokumenti është botuar në vitin 1606(G.Chr.i,o.hist.nr.14,1606,d.b.m.) dhe është pjesë e arkivit tim personal.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora