E premte, 22.09.2023, 06:03 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Fishta, Gjeçovi dhe Curri ishin dekoruar me urdhëra të ndryshëm perandorak të Austrisë

E premte, 15.04.2022, 05:17 PM


Fishta, Gjeçovi dhe Curri ishin dekoruar me urdhëra të ndryshëm perandorak të Austrisë

Nga Gjon Keka

Poeti ynë kombëtar Gjergj Fishta i cili u bë figura mbizotëruese dhe referenca e shumë albanologëve europian ishte i nderuar edhe nga Austria perandorake e asja kohe me urdhërinë e Kryqit të Kalorësit.

Poashtu edhe arekologu dhe atdhetari i madh Shtjefën Gjeçovi i cili nxorri Kanunin e Lekës dhe u bë referenca e shumë autorëve europian, ishte i vlerësuar dhe nderuar me urdhërin perandorak Kryqi i Kalorësit, dekoracion lufte.

Figura tjetër atdhetare e kombit tonë që e nderuar me urdhër perndorak ishte Bajram Curri, i cili u nderua me urdhërin e Perandorit Franc Jozef, dekoracion lufte.

Të dekoruarit tjerë më urdhëra të ndryshëm janë edhe Luigj Gurakuqi dhe shumë figura tjera atdhetare shqiptare.

Dokumentet studiuesi dhe autori Gjon Keka i ka gjetë në arkivin shtetëror të Vjenës në kuadër të hulumtimeve të tij mbi figurën e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut dhe historinë e kombit tonë.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora