E marte, 26.09.2023, 09:21 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti ishte i vetmi që bashkoi arbërorët

E diele, 10.04.2022, 06:31 PM


Gjergj Kastrioti ishte i vetmi që bashkoi arbërorët

Nga Gjon Keka

Madhështia e kryezotit arbëror Gjergj Kastrioti qëndron në atë se ai është i vetmi që arriti me i bashku krenat e Arbërisë së asaj kohe në Kuvendin e Lezhës.

Nuk ka qenë e lehtë as në atë kohë, as sot me i bashku popullin e krenat e vendit, prandaj, Gjergji i Madh kishte dhunti, autoritet dhe artin e rrallë që vetëm ai e vulosi bashkimin e krenave arbëror për të mirën e vendit dhe të ardhmes së Arbërisë.

Poeti ynë kombëtar Gjergj Fishta, e dinte se sa vështirë është me i bashku shqiptarët me mentalitetin e tyre krye në vete, i nxorri fjalët se :“Ma zor mblidhen dy shqyptarë, sesa mblidhet nji thes me pleshta.“(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora