E shtune, 23.09.2023, 07:52 AM (GMT+1)

Kulturë

Atdhe Geci: Marshi i origjinës

E hene, 04.04.2022, 04:56 PM


MARSHI I ORIGJINËS

Pellazgia jeton  te shqiptarët e sotëm

Shqipëri janë trojet e pellazgo ilirisë

në shqip shkruanin iliro-albanët, dhe

në gjuhën  shqipe  shkruante Homeri.

Nuk ka një gjuhë  tjetër  perëndie, si

shqipja jonë, si gjaku i  saj  gjuhësor

si dielli ynë  dhe  hëna  shkëlqimtare

si katër elementet krijuese të natyrës.

Shqipëri, muzë  me gjinjë të krijimit

    gjitha  trajtat  t´i je fryma e re.

dritë  ty t ?u  bëftë  gjaku  i  shqipevet

dritë t ?u bëftë gjaku  shkrimor  i  saj!

Jam në Kodër të Diellit në  Prishtinë

ndryshimi kufirit s ?është i pamundur

të kaluarën e keqe ne do ta shembim

qëllimi ynë kurrë s ?ka qenë  më afër!

Shqipëri e të gjithë shqiptarëve,lëviz

merrja tokat tona  grekut edhe serbit

dhe marsho në udhën e popullit tënd

hap rrugë, nise  Marshin e Origjinës!...

Atdhe Geci - Dortmund, 28.03. 2022(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora