E shtune, 10.06.2023, 01:26 PM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Fitoret kryesore të Gjergj Kastriotit dhe emrat e atyre që i mundi në beteja

E shtune, 02.04.2022, 07:03 PM


Fitoret kryesore të Gjergj Kastriotit dhe emrat e atyre që i mundi në beteja

Nga Gjon Keka

Fitoret kryesore të Gjergj Kastriotit kundër otomanëve(turqve) pushtues dhe disa pashave „Arnaut“ që i shërbenin sulltanit.

Këta janë emrat që ai i mundi në të gjitha betejat:

Në vitet 1443 -1444 mundi Sulltan Muratin dhe komandantët e tij e pashat me një ushtri të panumërt që ai dërgoi kundër tij.

Në vitet 1445-1446 e mundi në betejë të dërguarin ë sulltanit Aliun dhe Mustaf Pashën.

Në vitet 1448 -1450 i mundi Mustafën dhe Sevali Pashën,

Në vitet 1462 – 1464 i mundi Sinan Pashën, Jusufin dhe Hysenin ,Karaxha Bejin etj.

Në vitin 1464 e deri në vdekje i mundi Amza Pashën, Ballaban Badera Pashën, Jakup Arnautin dhe Sulltan Mehemtin II.

Nga gjithë këto fitore e beteja, me të drejtë është thënë se Gjergj Kastrioti ynë kishte fuqi të paimagjinueshme, pastaj urtësi, strategji dhe vizion ngaqë arriti që në çdo betejë të dilte faqebardhë përballë atdheut të tij, dhe se çdo fitore e tij ishte fitore e Arbërisë përballë një pushtuesi më numër të madhë ushtarësh, forcash e armatimesh të ndryshme.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Me rastin e përvjetorit të vdekjes së heroit Idriz Seferi Gjon Keka: Kryezoti arbëror Gjergj Kastrioti mbante edhe veshje prej armature Gjon Keka: Sikur të mos ishte kthyer Skënderbeu,a do të kishte Arbëri? Gjon Keka: Arbërorët kanë historinë e vet, ata janë nipat e atyre të mëdhenjve që ndriçuan botën Gjon Keka: Gjergj Kastrioti i Marin Barletit mund të jetë botuar në vitin 1488 Gjon Keka: Figura e Gjergj Kastriotit një nga figurat më të trajtuara Gjon Keka: Shtypi austriak i vitit 1930 mbi ndalesën në Jugosllavi të revistës ''Hylli i Dritës'' të edituar nga Gjergj Fishta Gjon Keka: Çeta e heronjve, në krye me kryeheroin Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Emrin Vojsava nuk e kishte vetëm nëna e Gjergj Kastriotit, por edhe shumë gra fisnike arbërore Gjon Keka: Dardania sipas Strabon, dhe në kohën e sundimit romak Gjon Keka: Gjergj Kastrioti mbante dhoma të thesareve të paçmuara Gjon Keka: Një bust apo statujë edhe për mbretëreshën arbërore Donika Arianiti - Kastrioti Gjon Keka: Emigrimi i Donikës dhe Gjonit, pas vdekjes së Skënderbeut Gjon Keka: Populli arbëror e ka tregu veten dy herë - në Mbrojtjen e Europës dhe të Hebrenjve Më 21 tetor 1912, Konti Berchtold dhe San Giuliano vendosën për formimin e Shqipërisë së pavarur Gjon Keka: Portret i rrallë i kryeheroit Gjergj Kastrioti, në mesin e figurave tjera të historisë botërore Libër i ri i autorit Gjon Keka: Kombi shqiptar dhe fati i tij Gjon Keka: Gjergj Kastrioti mbante një simbol të zemrës të pikturuar me mbishkrim Gjon Keka: Një dorshkrim i rrallë mbi historinë e Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Dokumentet historike dëshmojnë vazhdimësinë e gjuhës iliro-arbërore

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora