E merkure, 04.10.2023, 09:31 PM (GMT+1)

Kulturë

Atdhe Geci: Ndryshimet

E hene, 28.03.2022, 07:14 PM


Atdhe Geci

NDRYSHIMET

-Aristidh Kolia, në veten e parë!

Çamëri, o  gjakja e Pirros

me  arvanitët  je një vëlla

  shtëpi  kudo dëgjohet

fjalë gjallë  e gjuhës sonë

       

Një Atdhe e kam zemrën

u thashë në Artë  e Atikë

gjakun tim  e kam flamur

Kuq e Zi, si    Shqipëri

Nuk i vihet pranga fjalës

nuk i vihet shtupi gjuhës

Çamëri o  trimja  Arbërit

gjak i shenjtë i luftëtarve!

Zgjohu çamë  e  arbanitë

jemi  shqiptar, jemi vëlla

tek ky diell  e  tek ky det

Shqipëria është  e lashtë!…

Çamëri, gjakja  e  Zeusit     

jemi  komb  me  përëndi

bimur jemi  tek  kjo tokë

kur ky dhé s´ishte Greqi!...

Atdhe Geci - poezi nga libri "Kanuni poetik" I dhe II(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora