E hene, 25.09.2023, 11:45 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Me rastin e përvjetorit të vdekjes së heroit Idriz Seferi

E marte, 29.03.2022, 07:19 PM


Me rastin e përvjetorit të vdekjes së heroit Idriz Seferi

Nga Gjon Keka

Idriz Seferi ishte patriot i vërtetë të kombit shqiptar i cili nuk bënte as vëllazëri me armiq otoman e as nuk i trembej syri i shqiponjës kundër armikut serbë e bullgar.

Figura dhe heroizmi i Idriz Seferit i pengonte armive, kështu...“dy serbë që shërbenin si oficerë osmanë në Nish, i kishin kërkuar Portës së Lartë që Idriz Seferi të dënohej me vdekje ,sepse ai ishte 'kryengritës i pandreqshëm" në Moravë'.”(Sh,B,1981) Por, Idriz Seferi ishte brumosur qysh si i ri i cili e shprehte patriotizmin me këto fjalë:“ Një popull jena , nji gjuhë kena , nji zakon kena , nji tokë kena e veç për këto luftojmë kundër turkut që na ka shkelë e kundër Serbisë e Bullgarisë që po na sillen me na e marrë frymën e shpirtin si shqiptar që jena se nuk duen me pa Shqipni përmi dhe."(Sh.B.1981)Edhe sot ,figura e Idriz Seferit mbetet simbol I atdhetarisë ,lirisë dhe i mosnënshtrimit ndaj asnjë armiku, e aq më tepër i mosvllazërimit me armqitë e kombit shqiptar europian.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora