E marte, 28.11.2023, 08:36 PM (GMT)

Kulturë

Tahir Bezhani: Nata përtyp tmerrin

E shtune, 02.04.2022, 05:25 PM


Tahir Bezhani:

NATA PËRTYP TMERIN

E HAPË PLAGË DHIMBJEJE

Qytetet Marioupo, Kherson

e Melitopol

Natën i kishte mbuluar flaka

Ditën i mbyste tymi i zjarrit të tankeve ruse

Në gërmadhat e spitalit

çanin fëmijët

Lemerisjet dëgjoheshin larg

Luftë mes jetës e vdekjes së dhunshme

Me tej,

Në grumbull gërmadhash,

Vrushkuj gjaku

të posa lindur  betonohej

Thithnin  kerozinën

e aeroplanëve supersonik

Si gjinjtë e nënës në agoninë e natës

Ngricë e egër mbyllte sytë

e ngrirë

Lëmonte shpresat e mekura

n ‘prag vdekje

Në mes qiellit përtypeshin yjet

mjegullnajave

Në maternitetet e spitaleve

lindje të reja

(Fillimjetë nën krismë

bombash helmuese)

Jeta digjej mizorisht

krimeve njerëzore

Nga shpirtra të tërbuar,

Lidhur  posteve të ndyra....(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora