E enjte, 01.06.2023, 07:51 PM (GMT+1)

Kulturë

Neki Lulaj: Fëmijët

E enjte, 07.04.2022, 05:14 PM


Neki Lulaj

FËMIJËT

Janë hoje mjalti për nektar shpirti 

Janë filiza në lulishten e jetës.

Janë harku i diellit me ngjyra gëzimi.

Janë drita e dritës për sytë e qiellit  

 

Janë gazi me i ëmbël prindëror 

Janë engjëj dhe dhurata e perëndisë. 

Janë drita e syve të nënës në horizont 

Që gjumin e bukur ia fal fëmijërisë

 

Janë shpresa më e çmuar e atdheut  të shenjtë

Janë dashuria e prindërve pa kufi. 

Janë gëzimi, bardhësia e kopshtit me shpresë. 

Janë rreze dielli mbi flokët e hënës në qetësi. 

 

Janë djepi i ninullës më të ëmbëltuar. 

Krenaria e prindërve në të gjatin rrugëtim 

Janë më të bekuarit e prindërve të malluar

Nëpër shkallët e jetës në ndërtim(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora