E hene, 25.09.2023, 10:57 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Ja pse tezat e Schmitt-it nuk qëndrojnë shkencërisht

E merkure, 06.04.2022, 07:33 PM


Ja pse tezat e Schmitt-it nuk qëndrojnë shkencërisht

Nga Gjon Keka

Ja pse tezat që O. J. Schmitt i trajtoi në një intervistë në medien e Kosovës nuk qëndrojnë shkencërisht.

Është e habitshme se ai si „historian“ merret si vulosës i fakteve të historisë së popullit tonë,kur dihet se është po ai i njëjti që mohoi vazhdimësin e gjuhës shqipe nga ilirët.

1. Arbërit ishin të krishterë disa i takonin ritit lindor e disa perëndimor (pra sipas kishave lindore (bizantine) dhe Perëndimore (latine).

2. Gjergj Kastrioti nuk e krijoj shtetin e Arbërit ,ai e ringriti dhe e bashkoi shtetin e Arbërit; Shteti i Arbërit ka ekzistuar edhe para Gjergj Kastriotit.

3. Në shtetin e Gjergj Kastriotit nuk u institucionalizua gjuha arbërore ajo ishte pjesë qumështore e arbërorëve si të atyre në vend ashtu edhe të atyre që shkolloheshin jashtë Arbërisë, thjeshtë ekzistonte gjuha arbërore sepse ishte vazhdimësi e gjuhës pellazgo-ilire.

4. Orientimi i Gjergj Kastriotit nuk ishte vetëm bota perëndimore europiane, por edhe rikthimi i Arbërisë në pozitën e saj kardinale të kombeve europiane, si pjesë e civilizimit të përbashkët, më saktësisht Gjergj Kastrioti ishte pothuajse i vetmi (duke mos harruar edhe Huniadin) që e mbronte botën perëndimore, të tjerët ishin spektator.

5. Shqiptarët i takonin historikisht dy riteve të kishave: asaj lindore dhe perëndimore apo latine.

6. Bizanti ka të bëjë me ndarjen e dy perandorive asaj lindore(Bizantine -romake) dhe perëndimore(romake). Bizant vjenë nga mitologjia ,Byza-s ishte një hero mitologjik që kishte marrë pastaj edhe emrin qyteti Byzant ose më vonë Konstantinopoja sipas emërtimit nga Konstantini i Madh dardan.

Ne duhet ta shkruajmë historinë e popullit tonë me fakte sipas dokumenteve arkivore e bibliotekare si dhe vetë gjurmëve arkeologjike dhe gjeo-etnografike.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora