E premte, 19.04.2024, 11:56 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Varreza e Qafë Barit

E diele, 09.01.2022, 05:02 PM


Varreza e Qafë Barit

Nga Kastriot Dervishi

Në Repartin nr.311 Qafë Bari (1982-1990), u varrosën 9 të dënuar politikë. Në parcelën e vogël, çdo varr mbante një numër. Në këtë vend kanë dalë në foto ish të dënuarit politikë: Bedri Blloshmi, Agron Talo, Lutfi Kelmendi, Bujar Sala. Numri 8 i ka takuar dikur Sefedin Ramazan Pula i dënuar me 16 vjeç për “tradhti ndaj atdheut”, i cili vdiq duke punuar, në minierë në moshën 39 vjeçare. Eshtrat e Sefedinit janë gjetur. Nurmi vendosje në përputhje me regjistrin e të vdekurve në kampe dhe burgje.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora