E premte, 24.05.2024, 11:50 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: 29 nëntori jugosllav

E hene, 29.11.2021, 08:15 PM


29 nëntori jugosllav

Nga Kastriot Dervishi

Për Jugosllavinë, data 29 nëntor ishte e shënuar për dy arsye:

1-Më 29 nëntor 1943 u organizua mbledhja e dytë e AVNOJ-t (Këshillit Antifashist Nacional Çlirimtar) në Jajce të Bosnjës, ku u morën vendimet për Jugosllavinë e së nesërme (nën shembullin e kësaj mbledhjeje u zhvillua kongresi i Përmetit në Shqipëri, duke kopjuar pikë për pikë vendimin e tij). Data 29 nëntor 1943 ishte në stemën e shtetit jugosllav (për këtë arsye, në stemën e shtetit komunist shqiptar u vendos data 24 maj 1944).

2-Më 29 nëntor 1945 Asambleja Popullore e Jugosllavisë shpalli Republikën Federative Popullore të Jugosllavisë.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora