E premte, 24.05.2024, 11:06 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Komunistët nuk krahason me asnjë pushtues

E hene, 29.11.2021, 08:03 PM


Qëllimi kryesor i luftës "nacionalçlirimtare" dhe revolucionit ishte marrja e pushtetit

Nga Kastriot Dervishi

Për ata që thonë se nuk kishim luftë civilë dhe se duhet ndarë krimi komunist para dhe pas lufte (kur ai është një dhe i vetëm), po citoj një fjalim të atij që mori pushtetin. Çfarë ishte "revolucioni" kush mund ta thotë nga këta të "çlirimeve". Midis të tjera, në fjalim ai tha:

“Lufta nacionalçlirimtare dhe revolucioni kishin për qëllim kryesor marrjen e pushtetit. Fati i Shqipërisë varej se kush do ta merrte pushtetin. Pushtetin ishim të bindur se do ta merrte populli, nën udhëheqjen e partisë dhe të askujt tjetër".

(Fjalim i Enver Hoxhës më 15.9.1982, botuar në gazetën "Zëri i Popullit" më 16.9.1982).

Gëzuar pra revolucionin dhe marrjen e pushtetit nga një grup që nuk krahasohet për nga dëmet e krimet, cënimin e lirive e të drejtave të individit me anjë pushtues.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora