E premte, 19.04.2024, 10:57 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Shpenzimet e fshehta të Sigurimit të Shtetit për vitin 1988

E hene, 03.01.2022, 08:25 PM


Shpenzimet e fshehta të Sigurimit të Shtetit për vitin 1988

Nga Kastriot Dervishi

Shpenzimet e fshehta të dy drejtorive të Sigurimit të Shtetit ishin 5.814.500 lekë (me kursin e atëhershëm të shtetit mbi 800 mijë dollarë). Shumën më të madhe, këtu e përfitonin dy drejtoritë në qendër (4.8 milion). Te degët hynin edhe shpenzimet e policisë. Këto shpërblime ndaheshin sipas këtyre zërave:

-Shpërblime bashkëpunëtorësh

-Veprime operative sekrete

-Pagë për punëtorët operativë ilegalë në disa rrethe

-Për bashkëpunëtorët e kontrollit postar

-Për bazat sekrete

-Për bashkëpunëtorët e birucave

Njihet fakti se detyra e bashkëpunëtorëve konsiderohej "vullnetare dhe patriotike". Për këtë arsye ata zinin pjesën më të vogël të harxhimeve të fshehta. Jepej vetëm ndonjë shpërblim për raste të veçanta.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora