E enjte, 13.06.2024, 10:16 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Një statistikë nga viti 1954

E premte, 24.12.2021, 08:00 PM


Një statistikë nga viti 1954

Nga Kastriot Dervishi

Në fillim të vitit 1954 gjendeshin në burgje e kampe 3080 të burgosur dhe 80 gra, të cilët u takonin këtyre kategorive:

-Nëpunës: 404 dhe 6 gra

-Fshatarë të varfër: 198 dhe 24 gra

-Intelektualë: 178 dhe 3 gra

-Zanatçinj të kooperuar: 186 dhe 5 gra

-Kulakë: 151 dhe 3 gra

-Zanatçinj individualë: 115 dhe 4 gra

-Punëtorë: 81 dhe 8 gra

-Tregtarë të vegjë: 81

-Tregtarë të mëdhenj: 55

-Klerikë: 46 dhe 1 grua

-Bajraktarë: 22(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora