E hene, 15.04.2024, 04:51 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Në Vloçisht u merrnin edhe bukën të burgosurve

E enjte, 23.12.2021, 09:00 PM


Në Vloçisht u merrnin edhe bukën të burgosurve

Nga Kastriot Dervishi

Në informacion i datës 13.7.1948 bën të ditur se në Kampin e Vloçishtit (në origjinal shkruhet “Kampi i Maliqit), të dënuarve “reaksionarë” u merrej edhe buka që u vinte nga familjarët. Deri atje ndërhynin, duke kaluar çdo parashikim për ligësi. Kjo kamuflohej gjoja me nisma “konferencash” midis tyre. Ja pjesa e dokumentit (e korrektuar):

“Kampi i Maliqit. Në punë për çdo ditë kanë marrë pjesë 1068 të burgosur. Rendimenti i tyre i ka qenë i mirë. Në një konferencë u vendos nga të gjithë të burgosurit që gjithë sendet ushqimore që ju vijnë të burgosurve nga shtresa e lartë, t’u merren dhe të hahen nga gjithë të burgosurit për arsye të qëndrimit të keq që ata mbajnë dhe të mosdhënies së rendimentit sa duhet”.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora