E marte, 23.04.2024, 07:58 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Rrjeti sekret i Sigurimit të Shtetit dhe kategoria "armike" në fund të vitit 1988

E diele, 02.01.2022, 07:45 PM


Rrjeti sekret i Sigurimit të Shtetit dhe kategoria "armike" në fund të vitit 1988

Nga Kastriot Dervishi

Në tabelën e mëposhtme paraqiten sipas rretheve:

1-Rrjeti sekret (agjentët dhe informatorët). Të dhënës i mungojnë rezidentët dhe strehuesit.

2-Kategoria "armike", të kategorizuar në përpunim aktiv 2A, kontroll operativ 2B, përpunim paraprak PP dhe kontingjente.

-Siç shihet në shkallë vendi ishin 1200 agjentë dhe 6708 informatorë, të cilët kishin një fiktivitet

Nga përpunimet dhe regjistrimet, në shkallë vendi ishin:

-2998 persona që ndiqeshin në 2A

-12790 persona në kontroll operativ 2B

-717 persona në përpunim paraprak (masë e përkohshme)

-64702 në listën e kontingjenteve. Këto ishin vetëm me lista dhe jo me dosje. Kontingjente quheshin "njerëzish të deklasuar, me përbërje e qëndrim të keq politik, të infektuar me ideologji reaksionare".(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora