E marte, 23.04.2024, 07:53 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Poshtërimi publik

E hene, 27.12.2021, 05:39 PM


Poshtërimi publik

Nga Kastriot Dervishi

Gjatë luftës, në vendin ku është sot selia e PS-së, italianët ndërtuan një kinema në të cilën shfaqnin filma për ushtarët e tyre. Kësaj ia vunë emrin "Tomori". Me ardhjen e komunistëve në pushtet, kjo u quajt kinemaja e brigadave. Këtu është zhvilluar pjesa më e madhe e gjyqeve politike për Tiranën, përfshi në vitin 1961 edhe gjyqi ndaj "grupit" të Teme Sejkos. Fotografia e vitit 1945 tregon një rast të poshtërimit publik teksa të arrestuarit e hipur në një makinë të hapur vihen para syrit popullit. Populli ishte i lumtur se po shihte gjyqe. Kujtonte se me dënime të këtij llojit do shpëtonte nga triskat dhe fukarallëku ku ishte zhytur pa shpresë daljeje.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora