E marte, 16.04.2024, 02:59 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Dinamika e arratisjeve në katër vite

E shtune, 25.12.2021, 09:44 PM


Dinamika e arratisjeve në katër vite

Nga Kastriot Dervishi

Sipas raportit të datës 20.1.1953 të Ministrisë së Punëve të Brendshme për Byronë Politikë, në vitet 1949-1952 ishin arratisur nga Shqipëria 2381 persona (1645 në Jugosllavi, 711 në Greqi dhe 25 në Itali. Dinamika sipas viteve paraqitej:

-Viti 1949, 973 persona

-Viti 1950, 564 persona

-Viti 1951, 637 persona

-Viti 1952, 207 persona

Nga këta, 821 i takonin shtresave të varfra, 432 të shtresës së mesme dhe 215 të shtresës së pasur (të provuar të gjithë “armiq”). 496 veta nuk u dihej origjina. Spikaste në këtë shifër se 417 persona ishin fëmijë.

Në vitin 1990, paraqiten shifra të tjera për këtë periudhë, por jo shumë ndryshe këtyre të asaj kohe.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora