E diele, 21.07.2024, 04:40 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Histori Dashurie

E shtune, 02.01.2021, 11:21 AM


Anglisht-shqip

Histori Dashurie-Hena e Dashuruar

Dhurate per Krishtlindje ..

...enderrat mbahen  mend,por dhe dalin perjetohen...

Ne vogli kish pare ender per vitin e Ri

Kur te ritej,Hena do ti dhuronte “Dashuri”

Djali e kish trashegimi nga te paret,

ia dinte te gjitha sekretet e Henes,

dinte t’i  fliste me fjalet e dashuris

ia kish mesuar gjuhen,si ajo e Nenes.

dhe huqet ,merrit,te gjithe te fshehtat,

kur fshihej pas reve,rinte e pergjonte..

Naten ne erresire e priste ne dritare.

pa gjume ne mesnate, herret ne agim,

fshehur desh ta puthte, ta perqafonte,

ajo ishte nusja,”muza”e krijimtaris,

kur dilte hena e plote,me fytyre njeriu,

ata bisedonin,benin me shenja si femije.

Djali kish rene me Henen ne dashuri.

po hena s’ja varte,nje tjeter bandill donte,

atje ne qiell,me ndonje “Yll” bente dashuri.

megjithse ajo hera heres e afronte.

Hena ia kish treguar edhe profecite,

kur do binte shi, dhe ditet me diell,

kur do kish stuhi,ne dimer e vere,

te gjitha ia kishte besuar,si motra vellane,

me sekretet e dashurise,zemren kish mbuluar,

se ke dashuronte hena,enigme e pazbuluar?!

Sillej gjithe nates rreth tokes ta ndriconte,

po kush ja jepte shkelqimin bukurine  ?!

Edhe diten pa re ,ne qiell zbardhellonte,

dielli me rezet e pudroste e zbukuronte,

e stoliste,vetullat dhe buzet ia ngjyroste.

Nje nate, kur do behej eklipsi rreth tokes,

Per Krishtlindje,djali priste Dhuraten magjike,

ai e pa Diellin ne erresire ,Henen po e ledhatonte,

E puthi fort ,u shkrine te dy, mezi e leshonte.

E pate ? E mesuat?! Hena DIELLIN,dashuronte,

Henen lozonjare ,djali e donte,nuk e haronte.

Sa here qe Hena del ne dritare, buzeqesh,

duket e gjalle,i dergon papushim sinjale,

ata lodrojne ne qiell mes yjeve paundalur,

historia e henes te dashuruar,s’ka te mbaruar....

@ Luan Kalana.

Love story-Moon Loving

As a child he had a dream for the New Year

When he grew up, moon would give him "Love"

The son had the inheritance from the first,

he knew all the secrets of the Moon,

he knew how to speak the words of love

had taught her the language, like that of Mother.

and get rid of all the secrets,

when he hid behind the clouds, he could barely tell.

The night in the dark awaited him at the window.

no sleep at midnight, early in the morning,

I had to kiss her, hug her,

she was the bride, the "muse" of creativity,

when the full moon came out, with a human face,

they talked, made signs like children.

The boy had fallen in love with the Moon.

but the moon did not hang, another bandit wanted,

there in heaven, with some "Star" made love.

though she occasionally approached him.

The moon had also told him prophecies,

when it would rain, and sunny days,

when there would be storms, in winter and summer,

she had entrusted it all to her, as sister and brother,

with the secrets of love, the heart had covered,

that you loved the moon, undisturbed enigma ?!

He roamed the earth all night to illuminate it,

but who gave the beauty the shine ?!

Even on a cloudless day, the sky was white,

the sun with its rays powdered and beautified it,

he adorned it, painted his eyebrows and lips.

One night, when there was an eclipse around the earth,

for Christmas, the boy was waiting for the magic gift,

he saw the Sun in the dark, the Moon was caressing it,

he kissed her hard, they both melted, he could barely let go.

look ? Did you learn it ?! Moon & Sun, loved.!

The "Loved" Moon, the boy loved, he not forget!

every time the moon comes out the window, smile,

looks alive, constantly sends signals,

they play in the sky among the stars lovely,

the story of the loving, happy moon continues ...

@ Lumeka.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora