E enjte, 25.07.2024, 04:14 AM (GMT+1)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Urime Vitin e Ri 2021

E enjte, 31.12.2020, 11:25 AM


URIME VITIN E RI 2021

NGA KALOSH ?ELIKU

(Shqiptarët nuk janë turmë

po kaçakë brez pas brezi)

Dudumë! Shqiptarët, nuk janë turmë

Po, janë kaçakë brez pas brezi. Jetë:

Luftë për “mik” e për armik historik

Herë, me Krajl. E, herë, me Mbret.

Ti, je: dudum politik. Argat partiak

Që, sot nuk mund ta shohësh veten:

Dje, komunist Beogradi. Sot, “ballist”.

Treni yt, iku nga satcioni i Trenit.

Treni yt, iku nga satcioni i Trenit....

(Vaksina anti Covid -19)

Qeveria. Dhe, partitë e sotshme politike:

Pozitë. Opozitë. “Vëllazërim-bashkim”.

Përpiqen, të më japin vaksinë bullgare

Dhe, asaj të Mikes ruse: Anti Covid -19.

Unë, u përgjigjem me raki rrushi: Moti

E kam marrë vaksinën anti Covid -19.

Edhe, atë: Shqiptare. Nga, Dr. Pipero:

Rrezitje në Diell. Ushqim. Gjumë rehat

Dhe, vitaminë D. Që, ia shtova si Poet

Vitaminë H. Dhe, një  Ibrik raki rrushi...

(Derrkucët shqiptar kërkojnë

ende hurdha Neokomuniste)

Derrkucët shqiptar, që deri Dje u rrokën

Me të dyja duart, herdheve komuniste:

Sot, janë rrokur për herdheve partiake

Hurdhave, mbyten në Neokomuniste.

Derrkucët, me të dyja duart herdheve

Të patritotëve. Shpëtim, Sot kërkojnë:

Herdheve partiake, të Neokomunsitëve...

(Përurime Librit “Koronavirusi”

pa ju nuk do ta shihte dritën)

Asgjë, nuk kam t’u them Vitin e Ri 2021

Jeni arratirur. Fushave me dëllinja. Arave.

Mes kërcnimeve banale. Fletërrufeve.

Përveçse: Urime! Ua them mes poezive

Me Koronavirus partiak. “Armik i pabesë”.

Muzën Time të poezisë egër, në Shkup

Zor, se: do të dilni Nesër, në Shqipëri.

Faleminderit, për Librin “Koronavirusi”

Vërtet, pa ju nuk do ta shihte dritën...

(Rakia e rrushit më shpëtoi

nga “armiku i padukshëm”)

Rakia e Rrushit, më shpëtoi

Nga “armiku i padukshëm”:

Koronavirusi “mik” besnik.

Vaksinë Poetit Kalosh ?eliku.

Rrezituni te “Parku i Grave”!

Përqfoi Miket azgane! Kurtizane

Edhe, mirrni vitamin D. Dhe H.

Mos rri me to! “Dy metra Larg”!

Rakia e Rrushit më shpëtoi, Sot

Me vitamin D. Dhe, H. në Shkup

Imun më bëri edhe ndaj helmimit...

(Përzë “armikun e padukshëm”

në Shtëpi Vitin e Ri 2021 - Liri)

Edhe, vendosin rregulla. Nuk më lënë rehat

Vitin e Ri 2021, shpërndajnë afishe. Fletërrufe:

E grushtojnë Babadimrin në “Bit-Pazar”. Shkup

Mesdite. Shpërndajnë kërcnime. Porosi fetare.

Imzot, Koronavisusi nxorri armën, në Shkup:

Mos e pritë Vitin e Ri 2021! Rri, në Shtëpi!

Karantinë. Dhe, këndo këngë me çifteli!

Dy metra Larg me Gruan Besnike. Miken

Edhe, laj duart shpesh me sapun! Alkool!

Dhe, vdis nga “armiku i padukshëm”, në Liri...

(Përderisa, festat e Fundvitit më thonë

Dy metra Larg me Gruan  Besnike)

Përderisa, festat e Viti Ri i kaloj në Ferr

Falë, u qoftë Xhehneti me lule! Nuk e dua.

Unë, e dua Xhehnemin, me zjarr!. Flakë..(Vota: 11 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora