E shtune, 15.05.2021, 09:42 PM (GMT+1)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Babadimri ende në Shkup sot pritet me grushta

E diele, 27.12.2020, 04:56 PM


BABADIMRI ENDE NË SHKUP

SOT PRITET ME GRUSHTA

(Poezi Erotike këmbëkryq nën Rrap)

NGA KALOSH ҪELIKU

(Emra që ecin në politikë

po jo edhe në Jetë)

Fatkeqësisht, shqiptarët ende dalldisen

Me emra: Ilir. Albin. Vjosa, Flamur...

Po, kjo o burra Mali: Nuk është Shqipëria

Etnike  e Ismail Bej Qemal BejVlorës.

Ka, edhe emra të tjerë, si: Ҫelëvjollca

Djemnusha. Zanëmali. Dhe, Rrap Ҫuka.

Patriotike, ë?! Është, Ju, me këto emra

Të ecni në politikë. Jo, edhe në jetë:

Grup njerëzish, me interesa partiake...

(Erdhi koha rrufjanët

ta hanë njëri - tjetrin)

Burra, erdhi koha, rrufjanët

Hanë njëri - tjetrin. Dhe, atë:

Edhe pse, me pizi. Shkrime

Sot, përpiqeni ta lani veten.

Rrufjanë, harroni se: Nga ecëm:

Lamë gjurmë. Dhe, nuk i fshin dot:

Asnjë stuhi. Furtunë. Borë e madhe...

(Dudumit “shqiptar” melez

i doli era në ”Mëmëdhe”)

Dudumi “shqiptar” halldup, deri Dje

Deklaroheshte shkrimtar “maqedonas”:

Sot, “shqiptar”. Edhe, atë “musliman”

Dhe, flente në institucionet e Shtetit?!

Mos, e them Unë: Me “Din e Iman”:

Argat besnik, në grazhdin e Sorosit

Partive Politike Besnike, Shqiptare.

Nuk e kishte Gjuhë Nane, Shqipen:

E përzunë, nga Kosova Dardane.

Strehim, rrufjani gjeti në Shqipëri

I doli erë muti edhe në “Mëmëdhe”.

Dudumi, që ishte shkrimtar “maqedonas”

Dhe, e donte Maqedoninë Jugosllave:

Sot, e do Shqipërinë Etnike. Kosovën

Vitamin K. delë me fërkime politike.

Përderisa, Kalosh Ҫeliku bën vetëvresje:

Me: Padendminë. Kororonavirusin politik

“Armikun e papesë “ me  Covod - 19?!

.

Gjithë jetën u rrokët me taxhi përqafe

Pas herdheve politikanëve. Pushtetit:

Shpëtim, lypni pashterkëkuqe. Grave...

(Babadimri në Shkup

pritet me grushta)

Babadimri, në Shkup: Përsëri

Edhe Sot, si Dje: “Demokraci”:

Pritet, me grushta: “Mos festo”!

Dhe, atë: Takimeve nën Rrap

Që, Njëzetepesëvjetori pritej

Festiv, mbahet në prag Vitit Ri.

Kërcnim publik, haptas para syve

Policisë Shtetit. Dhe, Qeverisë.

Se: do t’u digjen flakë makinat

Shtëpitë me libra.  Dhe, Vetja.

Mbushen plot me fletërrufe makinat

Dyert e shtëpive. Kutitë postare?!

“Armiku padukshëm” me Covid -19

Në Shkup, me Fletërrufe: “Mos festo”!

Dje e Sot, mik besnik Koronavirusi...

(Grua Besnike mbeti Poezia)

Ikën Gratë Besnike. Dhe, Xhaditë

Me Dy shami lidhur për brezi.

Nuk ka problem. A, ishin me

Dy shami  për brezi Shqiptare.

Veten, struk nën Rrrap. Shkup

Grua Besnike: Është, Poezia.

Mikja, do më përcjell në Varr...

Fletërrufe e shpërndarë, në Shkup: Nëpër makina. Banesa, shtëpi dhe kuti postare…(Vota: 19 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora