E marte, 22.06.2021, 11:28 AM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Viti kalendarik

E shtune, 26.12.2020, 12:00 PM


Satirike

Viti kalendarik

Fillim edhe fund

Ky vit pandemik,

Nuk na la të qetë

Me drojë e panik!

Pastaj na goditi

Pa i pasur hak,

Me masa izolimi

E burg shtëpiak!

Më pas vjen me radhë

Një koalicion mutacion,

Që e çon vendin

N’zgjedhje pa pardon!

Me kaq nuk u ndal

Ky vit i ka(lenda)rit,

Desh na futi prapa

Boçën e kandarit!

Na erdhën te hunda

Humbjet n’ekonomi,

Si dhe karantinat

Mbyllur në shtëpi!

Ik me frikë virusi

Mbroju nga pushteti,

Me nder asnjë qime

Në kokë nuk na mbeti!

Tani që po shkon

Ky farë viti plak,

Me gjasë në të riun

Mos po qeshim pak!

Na janë bërë shprehi

Urimet n’fundviti,

Sepse me ngushëllime

Na u këput shpirti!

Sevdail Hyseni

(Karikatura marrë nga internet)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora