E shtune, 13.07.2024, 06:18 AM (GMT+1)

Editorial » Latifi

Blerim Latifi: I vetmi vend ku u ruajt kujtesa për flamurin e Skënderbeut ishte Mirdita

E shtune, 28.11.2020, 09:11 PM


Blerim Latifi:

Sundimi i gjatë osman, pas vdekjes së Skënderbeut, kishte ndikuar që bashkë me kujtimin e tij të harroheshin gradualisht edhe simbolet e tij, përfshirë flamurin me shqiponjën dykrenore.Ato mund të gjendeshin vetëm në arkivat e pluhurosur të Europës. I vetmi vend në trojet shqiptare ku u ruajt kujtesa për flamurin kuq e zi të Skënderbeut, gjatë sundimit osman, ishte Mirdita. Kur prijësit e saj erdhën në Lidhjen e Prizrenit në vitin 1878, ata sollën edhe flamurin me shqiponjën dykrenore, të cilin me shekuj e kishin ruajtur duke e gdhendur në gurët e mureve të kullave.



(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora