E marte, 25.06.2024, 07:29 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Drama heroike ''Skanderbeg'' nga Joseph Freiherr von Auffenberg

E enjte, 07.05.2020, 03:15 PM


Drama heroike ''Skanderbeg'' nga Joseph Freiherr von Auffenberg, botim i vitit 1844

Nga Gjon KEKA

Ajo që është me rëndësi këtu të nënvizohet është se autori pas rikthimit të Gjergj Kastriotit në Krujë ,ai në skenë me anë të veprës e sjell Gjergj Kastriotin me veshje arbërore ,si një Gjergj arbëror europian si në karakter ,në vepra ,në heroizëm dhe në jetën e tij prej lideri e vizionari.

Autori poashtu përmbledh gjithë virtytet e tij dhe guximin si dhe bashkimin si element thelbësore dhe të përzemërt të Gjergjit të Madh.

Sepse sikur që thuhet ai pasi bashkoi arbërorit në Kuvend filloj ofenzivën e tij dhe luftën kundër armiku.Dhe patjetër se fitoret ishin bindëse ,ngase krahët e tij dhe të shokëve fisnor të tij që lidhën besën në Kuvend ishin krahë të shqiponjës që ai e ngriti lartë në Krujën -në shkëmbin ku qëndron mburoja dhe mësimi i atdhedashurisë, heroizmit dhe lidershipit vizionar.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora